Seminarium: Rodzina w kryzysie

Seminarium dla specjalistów pracujących z rodzinami i dziećmi:

Fundacja „Rozwód? Poczekaj!” zaprasza Państwa na seminarium poświęcone kryzysowi okołorozwodowemu i bezpieczeństwu dzieci w sytuacji rozwodu rodziców.

Jako specjaliści pracujący na co dzień z parami stojącymi wobec decyzji o rozwodzie, a także z matkami i ojcami mierzącymi się z wyzwaniami rodzicielstwa po rozstaniu, chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami oraz wynikami rzetelnych badań na temat sytuacji dziecka wobec rozwodu rodziców.

 Termin: 4 czerwca 2018, 10.00-14.00, w tym przerwa kawowa

Miejsce: Warszawa, SKAT – Stołeczny Klub Aktywnych Tatów, ul. Batorego 14 lok. 67,                                                                                                     .                (Metro Pole Mokotowskie)

Tematyka wystąpień:

  1. Rodzina w kryzysie czy kryzys w rodzinie? – Paweł Maciaszek
  2. Skutki rozwodu dla dzieci – analiza badań – Dorota Ziółkowska-Maciaszek
  3. Zagrożenia praw dziecka w rozwodzie – Dorota Ziółkowska-Maciaszek i Paweł Maciaszek
  4. Opieka naprzemienna – szansa czy zagrożenie dla stabilizacji dziecka? – dr Magdalena Śniegulska
  5. Patchwork – rodzicielskie wyzwania rodziny rekonstruowanej – dr Małgorzata Kałaska
  6. Jak wspomóc dziecko, gdy rodzice się rozwodzą? – dyskusja z uczestnikami.

Prelegenci:

Dorota Ziółkowska-Maciaszek – prezes Fundacji „Rozwód? Poczekaj”, psycholog, psychoterapeuta Gestalt i terapeuta par, wieloletni współpracownik dydaktyczny SWPS.

Paweł Maciaszek – terapeuta TSR, terapeuta par, mediator rodzinny, trener umiejętności psychospołecznych i trener grup ojcowskich.

Magdalena Śniegulska – dr nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej Dziecka, Uniwersytet SWPS, psycholog, psychoterapeuta i dydaktyk.

Małgorzata Kałaska – dr nauk humanistycznych, psycholog społeczny, doradca i coach rodzinny, specjalista od budowania relacji w rodzinach rekonstruowanych (patchworkowych).

 

Udział w spotkaniu jest nieodpłatny. Seminarium jest współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Poradnia dla rodzin”.

Uczestnicy otrzymują zaświadczenia o udziale w seminarium.

Zapisy: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

Przy zapisie konieczność podania imienia i nazwiska uczestnika oraz placówki, którą reprezentuje.

UWAGA: ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

 

 

 

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com