Rozwód…I co dalej?

Wyniki  badań nad dobrostanem pokazują nam, że usuniecie przyczyny cierpienia nie powoduje wzrostu dobrostanu, czyli jakości  naszego życia.  Co zatem sprawia, że odnajdujemy jego sens po rozstaniu?

Szukając odpowiedzi na to pytanie uczyniliśmy  tematem wiodącym szkolenia Przyszłość  i budowanie kapitału z trudnych doświadczeń Przeszłości. Przyjrzymy się strategiom działań związanym z trudną/traumatyczną sytuacją rozstania/rozwodu i odniesiemy je do  możliwości budowania satysfakcjonującej Przyszłości  w oparciu o wartości, styl życia, cele życiowe, zasoby, mocne strony, techniki samoregulacji.

To kapitalizowanie odsetek z doświadczeń Przeszłości  pomoże nam postawić kroki w Teraźniejszości prowadzące do Dobrostanu w Przyszłości.

Adresat: osoby po rozstaniu

Data: 27 maja 2021, 17.30, zajęcia online

Prowadząca: Katarzyna Alina Koszewska, psycholog, terapeutka EMDR.

Zapisy konieczne! k.koszewska@rozwodpoczekaj.org.pl

Uczestnictwo nieodpłatne, warsztat finansowany przez Miasto st. Warszawa w ramach projektu „Ta Szansa dla rodzin”.

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com