Patchworkowe rodziny

“Dziecko partnera – orzech trudny do… przytulenia”

Nie jesteś moim ojcem by mi rozkazywać!”…

„Gdyby to (nie)było twoje rodzone dziecko, to byś …!”

Nie lubię jej, idź sobie! Chcę do mojej mamyyy….

„A KIM właściwie Pani jest dla dziecka?”

Znasz to?

Jak sobie poradzić w roli ojczyma/macochy skoro już same te nazwy przywołują najgorsze skojarzenia z baśni z dzieciństwa a po drugiej stronie jest poranione rozwodem i skołowane dziecko?

Jeśli jako aktualny partner/-ka matki lub ojca biologicznego „nie swoich dzieci” doświadczasz poczucia odrzucenia, trudności wychowawczych, konfliktów relacyjnych – to jest warsztat dla Ciebie.

Jeśli jako nowo poślubiona/poznany partner/-ka rodzica po rozwodzie obawiasz się o przyszłe relacje z jego dzieckiem z poprzedniego związku – podziel się niepokojami i przeanalizuj sytuację razem z nami.

Patchwork i ponowne związki to duże wyzwanie – konstrukcja, owszem, krucha ale z potencjałem, z którego warto nie rezygnować. Są tacy co w patchworki nie wierzą (np. Newsweek 29/2015) i tacy, którzy w nich żyjąc, radzą sobie – bardzo często rozsądnie wspierając się fachowym poradnictwem. Bo już wiedzą, to co powtarzają od lat “nieromantyczni”  psychologowie, że “miłość nie wystarczy”.

Co jeszcze jest potrzebne, żeby się udało obronić tę miłość nie rywalizując z dziećmi?

Na warsztacie dowiesz się jak radzić sobie ze swoimi emocjami, rozwiazywać konflikty, jak określić swoją rolę i granice w tym układzie. Podzielimy się też i wymienimy pomysłami na to “jak kupić nie swoje dziecko” J

Zapraszamy!

Termin:  termin kolejnej edycji na 2017 nie jest jeszcze uzgodniony – informacja ukaże się a aktualnościach

Konieczność zapisów: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

Płatność: nieodpłatny  – warsztat jest finansowany ze środków Miasta st. Warszawy w ramach projektu „SKAT – Stołeczny Klub Aktywnych Tatów).

Prowadzenie:

dr Małgorzata Kałaska – z wykształcenia psycholog społeczny, z zawodu doradca i coach rodzinny, wcześniej doradca i coach zawodowy.

Od 15 lat pracuje z ludźmi pomagając im być bliżej samych siebie – prowadzi treningi rozwoju osobistego i warsztaty umiejętności miękkich, komunikacji międzykulturowej a od 4 lat warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców, indywidualne konsultacje wychowawcze, warsztaty komunikacji dla mediatorów w Centrum Alternatywnego Rozwoiązywania Sporów UJ. We współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzi zajęcia grupowe i konsultacje jako specjalista od budowania relacji w rodzinach rekonstruowanych (patchworkowych), Prowadzi stronę www.mojetwojenasze.org.pl oraz profil na FB: Rodzice patchworkowi.

Szkoliła się w zakresie psychoterapii systemowej, krótkoterminowej i zorientowanej na proces. Doświadczenie praktyczne zdobywała m. in w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Krakowie, Stowarzyszeniu dla Rodzin, Szpitalu Psychiatrycznym “Komorów”.

Zdeklarowana zwolenniczka Non-violent Communication oraz modelu opieki naprzemiennej nad dziećmi dla rodzin po rozwodzie. Prywatnie matka i macocha.

 

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com