Czy warto wspomagać dziecko w rozwoju mowy?

MITY i FAKTY

Pierwszymi nauczycielami mowy są rodzice. Jeśli posługują się właściwymi wzorami mowy
i otaczają swoje dzieci mądrą miłością, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że dbają o prawidłowy rozwój mowy, a ich pociechy szybko opanują tę trudną sztukę. Wielu rodziców jednak nie wie jak wspomagać swoje pociechy w rozwoju mowy – czy wspomagać dzieci, czy biernie obserwować jak sobie radzą, a może poczekać,
bo „dorosną” do „ładnego” mówienia. Wokół tego aspektu rozwoju dziecka narosło wiele mitów, które do tej pory funkcjonują jako prawda. Nasze spotkanie pomoże rozstrzygnąć te dylematy i pokaże kiedy i jak pomagać dzieciom, na co zwrócić uwagę, kiedy warto skonsultować dziecko z logopedą lub innym specjalistą.

Zajęcie poprowadzi mgr Alina Niecikowska, logopeda/neurologopeda z wieloletnim stażem. Absolwentka 5-letnich dziennych studiów logopedycznych Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. A.Hercena w Sankt-Petersburgu w Rosji (1993r.). Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu neurologopedii na Uniwersytecie Gdańskim, kurs doskonalący – Dysleksja rozwojowa przy Polskim Towarzystwie Dysleksji u prof. Marty Bogdanowicz. Alina Niecikowska ma duże doświadczenie w pracy:

  • z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym
  • z dziećmi z ORM (opóźniony rozwój mowy)
  • z dziećmi z dysleksją
  • z dorosłymi z utratą mowy (afazja nabyta – po wypadkach, po udarach).
  • Pracowała również z dziećmi z MPD (mózgowe porażenie dziecięce), z jąkającymi się

Prywatnie jest mamą trzech synów.

Miejsce: Batorego 14 lok.74

Data: do ustalenia

Koszt: WSTĘP WOLNY, konieczność zapisów  pmaciaszek@interia.pl

 

 

 

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com