Dobre praktyki związkowe
Jedna z psychologicznych koncepcji miłości partnerskiej mówi, że miłość zbudowana jest z trzech czynników: namiętności, intymności, i zaangażowania. Namiętność wypełniona emocjami nie poddaje się świadomej kontroli, jest podsycana fascynacją i niepewnością i stosunkowo szybko przemija. Zaangażowanie jest decyzją, zobowiązaniem wobec partnera i odpowiada za trwałość związku nawet, gdy dzieje się w nim źle. Ale bazą trwałych i szczęśliwych związków jest intymność. To dzięki niej czujemy się w związku kochani, rozumiani, dbamy o siebie nawzajem, mamy poczucie, że tworzymy wyjątkową relację – bezpieczną i „karmiącą”, z poszanowaniem naszej indywidualności i granic. Intymność może się wraz z trwaniem związku zmieniać, może się wypalać. Ale można ją pielęgnować! I wiele para potrafi to robić znakomicie, jak ta para staruszków w parku trzymających się za ręce…
Czy można nauczyć się pielęgnować intymność? Jakie są przeszkody, by budować emocjonalną bliskość z drugim człowiekiem? Czy da się odbudować intymność w związku, w którym się wypaliła? Czy bliskość może się wiązać z ryzykiem? Czy możemy chcieć od niej uciekać? Jakie nieświadome motywy stoją za wyborem takiego, a nie innego partnera? Dlaczego decydujemy się na związki przeczuwając, ze będzie nam w nich trudno? I jak się do tego wszystkiego mają nasze doświadczenia z dzieciństwa?
Nad tymi i innymi kwestiami będziemy się zastanawiać na warsztacie dla par „Dobre praktyki związkowe”.
Dla kogo: warsztat ma charakter zaawansowany i jest kierowany do par, które brały już udział w naszych warsztatach i są zainteresowane pogłębieniem rozumienia swojej relacji
Data: 3 grudnia 2017
Miejsce: Batorego 14 lok. 67
Prowadzący: Dorota Ziółkowska-Maciaszek i Paweł Maciaszek
Warsztaty są nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Ja, Ty, My – rodzina”.