Języki miłości w praktyce związkowej

Zdarza wam się mieć poczucie, że dajecie z siebie w związku bardzo dużo, a On czy Ona tego nie docenia, albo wręcz nie zauważa? Albo przeżywać frustrację, że nie jesteście dość kochani, wasze potrzeby są ignorowane i spotykać się ze zdumieniem drugiej strony – „o co ci chodzi?, co znowu nie tak?, przecież się staram!”. Jeśli tak, to jest duża szansa, że porozumiewacie się różnymi językami miłości. Opisał je Gary Chapman, obserwując dobrze funkcjonujące, szczęśliwe małżeństwa. Zauważył, że istnieje pięć kluczowych obszarów, dzięki którym partnerzy czują się kochani i szczęśliwi w związku. A z nich wynikają sposoby, w jaki okazujemy miłość i w jaki chcemy jej doświadczać – tzw. języki miłości. Zwykle każdy z nas ma swój podstawowy „język miłości” i bywa, że jest inny niż współmałżonka. Jeśli nie nauczymy się nawzajem swoich języków, satysfakcja z małżeństwa może systematycznie spadać, a poczucie niezrozumienia i rozczarowania – wzrastać. Zrozumienie, czego oboje potrzebujemy, by czuć się spełnionymi w związku i nauczenie się adekwatnego odpowiadania na język partnera pozwala wzmocnić lub przywrócić poczucie bliskości. Koncepcja Chapmana jest bardzo pomocna i inspirująca zarówno dla par na początku wspólnej drogi, jak i związków, w które wkradła się już rutyna lub które przeżywają kryzys. Często odnosimy się do niej w pracy z parami. I dlatego proponujemy Państwu wspólne spotkanie, na którym będziecie mieli okazję poznać koncepcję i rozpoznać języki miłości swoje i partnera/partnerki.

Termin:  09 luty 2022, piątek, 17.00

Miejsce: zdalnie, platforma zoom

Odpłatność: Udział jest nieodpłatny (zajęcia są współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu Ta Szansa dla rodzinBIS)

Prowadzi: Dorota Ziółkowska

Forma: wykład aktywny, możecie przyjść w pojedynkę lub we dwoje

Konieczność zapisów: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com