Po nitce do nastolatka
Po nitce do nastolatka… czyli jak rozplątywać zamiast przecinać węzły w relacjach z nastolatkami i dbać o siebie
Tytuł nieco z przymrużeniem oka… bo często się zdarza, że my rodzice nastolatków bardzo poważnie podchodzimy do swoich dorastających pociech i do siebie również, a na dodatek nieustannie powielamy stare nawyki, powtarzamy popełnione już wielokrotnie błędy i posługujemy się obrosłymi kurzem przekonaniami i nadal wierzymy, że osiągniemy zupełnie inny rezultat niż poprzednio…. Brzmi znajomo? W takiej chwili zawsze przychodzi mi na myśl definicja szaleństwa, podobno, autorstwa Einsteina: „Szaleństwo to powtarzanie tego samego i oczekiwanie innego rezultatu”. Na tych warsztatach zajmiemy się „nie powtarzaniem”! Przyjrzymy się nowym sposobom myślenia, radzenia sobie z własnymi emocjami (najpierw!), i zobaczymy, co możemy zrobić inaczej, by zbudować taką relację z naszym nastolatkiem na jakiej nam zależy. Może ciut powtarzania też będzie – przyda się do uświadomienia sobie tego, co tak naprawdę nie działa.
Jest to warsztat przede wszystkim praktyczny. Będzie dużo ćwiczeń i przyglądania się własnym nawykom i programom, trochę teorii i dużo wymiany doświadczeń i spora dawka humoru!
Warsztaty oparte są na fundamentach Pozytywnej Dyscypliny, Porozumienia bez Przemocy, podejścia mindfulness oraz dobrych strategii coachingowych. Będziemy na nich rozplątywać, a nie przecinać, węzły gordyjskie na nitce porozumienia z nastolatkiem. Na warsztatach:
- Poznasz różne sposoby radzenie sobie z własnymi (silnymi) emocjami – to zawsze wydaje się być największym problemem rodziców!
- Poznasz lub przypominasz sobie uproszczoną budowę mózgu i to jakie ma ona przełożenie na zachowanie i dzieci i dorosłych;
- Poćwiczysz umiejętność słuchania – wbrew obiegowym opiniom to wcale nie jest takie proste, bo – aby prawdziwie kogoś słuchać – trzeba go najpierw usłyszeć, a potem jeszcze wyłączyć własne oceny i opinie…
- A przy okazji również i mówienia… i doświadczać bycia wysłuchanym;
- Poćwiczysz umiejętność zadawania pytań pełnych ciekawości, czyli przypomnisz sobie, co to faktycznie znaczy być ciekawym swojego dziecka i jak dać mu to do zrozumienia;
- Dowiesz się, czym są Cztery Błędne Cele , czyli cztery powody, dla których dzieci zachowują się w sposób, który jest dla nas rodziców wyzwaniem, nauczysz się je rozpoznawać i przyswoisz strategie radzenia sobie z nimi;
- Poznasz sposoby dotarcia do swojego dziecka i nawiązywania z nim „niewymuszonej” współpracy;
- Lepiej poznasz siebie, własne ograniczenia i mocne strony.
Prowadząca: Anna Czechowska certyfikowana edukatorka PD dla rodziców i nauczycieli, z wykształcenia nauczyciel i anglista. Prowadzi warsztaty dla rodziców dzieci w każdym wieku oraz opiekunów nauczycieli począwszy od kadry żłobków na nauczycielach szkolnych skończywszy. Prowadzi konsultacje dla rodziców w duchu PD oraz Komunikacji bez Przemocy oraz coaching rozwojowy dla osób indywidualnych, które czują, że życie to coś więcej niż codzienna rutyna i obowiązki! Współpracuje z klubem rodzinnym TaSzansa na Targówku, gdzie prowadzi warsztaty i konsultacje. Wierzy, że jedyną stałą jest zmiana i że każdy tworzy swoje życie każdego dnia – i warto to robić świadomie. Kręci ją przygoda, uwielbia się uczyć nowych rzeczy, podróżować i poznawać ludzi. Mama dwóch chłopaków dwunastolatka i czterolatka.
Data: 23 września 2018; 9:00-18:00 z godzinną przerwą na obiad
Miejsce: Fundacja Rozwód Poczekaj, ul. Batorego 14/66
Koszt: 150 zł za osobę, para 20% zniżki czyli 240 zł
Zapisy: Aby zapisać się na warsztaty należy wysłać maila na ania@pozytywnadyscyplina.pl oraz wpłacić całość kwoty na konto (podane poniżej). To gwarantuje miejsce na warsztacie. W przypadku rezygnacji do 16.09 włącznie, zwracam pełna kwotę, po tym terminie niestety zwrot nie jest możliwy.
Konto do wpłat
Anna Czechowska
mBank
46 1140 2004 0000 3802 5536 8230
Samodzielne wychowywanie dziecka to wyzwanie podwójne. Zmęczenie pielęgnacją i opieką gdy jest małe, zmęczenie delegowaniem obowiązków i egzekwowaniem wymagań gdy jest starsze to jedno.
Ale towarzyszy temu poczucie osamotnienia w rodzicielskich decyzjach i wynikającej z nich skumulowanej na jednej osobie odpowiedzialności. Ile pozwolić - ile zabronić? Jak wymagać nie za dużo, ale i nie za mało? Jak wypuścić je w świat, pozwolić mu na błędy? Jak nie uwiązać dziecka przy sobie ale nie stracić z nim kontaktu zwłaszcza teraz - w dobie epidemii dziecięcych i nastoletnich depresji? Jak dawać wzór partnerstwa i budowania relacji skoro dziecko w domu obserwuje dorosłego solistę…. Jak unieść ciężar złości na siebie i na świat gdy syn czy córka ma ten „gorszy dzień”? Jak nie utopić go w morzu wymówek typu „a ja dla ciebie….”.
Tuż po rozstaniu z drugim rodzicem może być szczególnie trudno unieść bunt, który poprzednio był rozłożony na dwoje, zwłaszcza gdy dokłada się do tego żałoba po rozstaniu rodziców. A znów potem, po latach samodzielności i „docierania” w tym kameralnym układzie - jak dorastające już dziecko oswoić z własnym nowym związkiem, na który sobie pozwalamy?
Nie ma na te pytania jednoznacznych odpowiedzi, ale pomaga świadomość, że nie tylko my je mamy. W przetrawieniu złości i odrzucenia pomaga tabletka empatii dla zmęczenia, zniechęcenia, rozczarowania, gniewu…Na rozdzierające wahania zaaplikujemy opatrunek zrozumienia i akceptacji. Na tej grupie nie będzie niechcianych porad, ale będą ćwiczenia - na słuchanie siebie samego i siebie nawzajem, na odkrywanie zasobów, na przyglądanie się sobie. Znajdzie się i czas na informację zwrotną, wrażenie, dzielenie się doświadczeniem – pod okiem psychologa i gdy o to poprosisz.
Gdzie i kiedy: Na razie on-line (zoom) a po zakończeniu pandemii:
lokal Fundacji Rozwód?Poczekaj!, Gwiaździsta 31/89, 8 piętro,
Termin: drugi i czwarty wtorek miesiąca, godzina 18.00-20.30, od marca do czerwca.
Czyli: 8 i 22 marca; 12 i 26 kwietnia; 10 i 24 maja. Data czerwcowa jeszcze do uzgodnienia.
Dla kogo:
Osoby, które samodzielnie wychowują dziecko (są rodzicem bezpośrednio wykonującym władzę rodzicielską) i mieszkają z dzieckiem (tzn. bez drugiego rodzica i nowego partnera).
Pierwszeństwo zapisów mają rodzice z Targówka (obszary rewitalizowane).
Grupa półotwarta dla 6-12 osób– tzn. po uformowaniu kolejne osoby mogą być przyjmowane w miarę zwalniania się miejsc.
Przyjęcie do grupy odbywa się po wstępnej rozmowie z prowadzącym – online.
Grupa NIE jest przeznaczona dla osób pozostających w silnym konflikcie okołorozwodowym – takie osoby zapraszamy do specjalnie dla nich dedykowanej grupy.
Obecność na każdym spotkaniu nie jest obowiązkowa, ale nieobecność na 3 kolejnych spotkaniach oznacza rezygnację z grupy.
Zajęcia są nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Ta Szansa dla rodzin”.
Prowadzenie:
Dr Małgorzata Kałaska - psycholog, psychoterapeutka, trenerka rozwoju osobistego. W Fundacji prowadzi warsztaty i konsultacje dla par patchworkowych i rodziców samodzielnych. Jako psychoterapeuta pracuje w nurcie ericksonowsko-systemowym z dorosłymi oraz rodzinami lub parami. W poradni psychologiczno-pedagogicznej pracuje jako diagnosta dzieci w wieku szkoły podstawowej, a także prowadzi warsztaty umiejętności rodzicielskich i psychoterapię rodzin. W przeszłości realizowała warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet wracających na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dziećmi, pracowała na uczelni jako doradca zawodowy i wykładowca. Mama nastolatki i macocha nastolatka. Nie lubi gotować obiadów, marzy o długich wakacjach z książką w hamaku pod palmą, choć jeszcze 10 lat temu szwendała się z plecakiem po Indiach, a na razie ratuje się audiobookami podczas spacerów z niesfornym 12-miesięcznym psem.
Theme: flashcast.
-->
1. Umiejętności wychowawcze rodzica w sytuacji okołorozwodowej - więcej
1. Grupa wsparcia dla samodzielnych rodziców - więcej
3. Rozwód. I co dalej? - Wydobyć przyszłość z przeszłości - więcej
4. Grupy wsparcia dla osób w kryzysie okołorozstaniowym - więcej
5. ZANIM POWIESZ "TAK" - świeckie, interdyscyplinarne warsztaty dla par planujących ślub - więcej
6. Siedem zasad udanego związku - wykład - więcej
7. Praca idealna - jak zadbać o siebie w poszukiwaniu drogi zawodowej - więcej
8. Jak się (nie)kłócić o nie(swoje) dzieci - więcej
9. Trudne emocje rodziców i dzieci. Droga do spotkania. - więcej
10. W co gramy i dlaczego gramy z innymi ludzmi - więcej
11. Języki miłości - więcej
12. Jak się dobrze pokłócić? - wykład - więcej
13. Będziemy mieli dziecko - więcej
14. Warsztaty dla ojców - więcej
15. POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - warsztaty dla par - więcej
16. Na dobre i na złe? - warsztaty dla par - więcej
17. Zdrowe granice w patchworku - warsztaty dla macoch, ojczymów i rozwiedzionych rodziców - więcej
18. Dobre praktyki związkowe - warsztaty dla par - więcej
13. Seminarium: rodzina w kryzysie - więcej
14. Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości - więcej
15. Po nitce do nastolatka - więcej
16. Jak się (nie) kłócić o dzieci z poprzednich związków - więcej
17.POZYTYWNA DYSCYPLINA - wprowadzenie - więcej
18. Pozytywna dyscyplina - cykl 7 mini warsztatów - więcej
19.POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - dla par rodziców - więcej
20. Pozytywna dyscyplina w rodzinie patchworkowej - więcej
21.Pozytywna dyscyplina w rodzinie-cykl 7 warsztatów - więcej
22. Dziecko partnera - orzech trudny do...przytulenia - więcej
23. Klub Rozwoju Osobistego DLA MAM - UWOLNIJ SWOJĄ MOC - więcej
24. W co gramy z naszymi dziećmi? - więcej
18.Dogadać się z nastolatkiem - warsztaty dla rodziców - więcej
19. Komunikacja transformująca dla Tatów - wprowadzenie - więcej
20. Komunikacja transformująca dla Wszystkich - pełny warsztat - więcej
21. COACHING RODZICIELSKI - więcej
22. ZANIM ZNÓW POKOCHASZ - warsztaty dla osób po rozstaniach - więcej
Theme: flashcast.
-->