Projekt Powrót Taty

baner

Projekt „Powrót taty”

Osoba uzależniona często dopiero w trakcie lub po terapii dokonuje realnego bilansu swojego życia  rodzinnego, zawodowego i społecznego. Następuje wtedy bolesna konfrontacja ze stratami, które przerażają i wydają się „nie do odrobienia”.

Jeżeli w tym bardzo trudnym okresie osoba uzależniona, czy były więzień i cała rodzina nie otrzymają szybkiego, życzliwego i profesjonalnego wsparcia często okazuje się, że więzi rodzinnych uratować się już nie da.

Dla wielu mężczyzn po terapii bycie ojcem i mężem stanowi duże wyzwanie.  Muszą oni na nowo zdefiniować swoją rolę partnera i ojca oraz odzyskać wiarygodność w tych rolach. Szczególnie trudne jest odzyskanie wiarygodności w oczach dzieci, tym bardziej, że bywa poprzedzone nieudanymi próbami, z które pogłębiały poczucie wstydu, bezsilności i winy. I to zarówno u dzieci, jak i u ojców.

To właśnie dlatego, by pomagać takim rodzinom, powstał nasz projekt „POWRÓT TATY” – realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Naszą ofertę kierujemy do ojców po terapii uzależnień (lub w jej trakcie) z Warszawy i Województwa Mazowieckiego, którzy chcą pracować nad powrotem do życia społecznego i odbudową więzi ojcowskich i partnerskich. By zrealizować swoje „powroty” uczestnicy poprzez udział w wykładach, warsztatach, konsultacjach i szkoleniach zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności.

Będziemy rozmawiali o związkach i kryzysach w związkach, o dzieciach i ich wychowywaniu, o ojcostwie i naszych ojcach, o emocjach – ich rozpoznawaniu, nazywaniu i przeżywaniu i o odpowiedzialności, o porażkach i naszych mocnych stronach. Będziemy też rozmawiali o życiu zawodowym: o relacjach w pracy, prowadzeniu własnego biznesu czy też zmianie pracy lub jej znalezieniu.

Będziemy pracowali w grupach i na konsultacjach indywidualnych.

Zwieńczeniem działań edukacyjnych będzie przygotowanie i zrealizowanie INDYWIDUALNYCH POWROTÓW . Poprzez wymierne, praktyczne i konsekwentne działanie uczestnicy projektu będą mieli możliwość odzyskania wiarygodności w oczach dzieci i partnerki. Będą mogli skorzystać z naszego finansowego wsparcia w realizacji swojego pomysłu, ale też uzyskać konkretne wsparcie rzeczowe, organizacyjne i logistyczne np.: wypożyczenie narzędzi, sprzętu sportowego, biura czy sali konferencyjnej.

Wsparcia finansowego udzielał będzie nasz BANK WIARYGODNOŚCI na podstawie przedstawionych biznesplanów. Oceny wiarygodności indywidualnych projektów dokona Grupa i wolontariusze.

Czego mogą dotyczyć projekty? Np. skoro byłeś ojcem niedostępnym, nieprzewidywalnym, nieobecnym – skrzyknij sąsiadów i zorganizujcie turniej piłkarski dla dzieciaków z okolicy. A może założycie sąsiedzki warsztat reperujący rowery i wózki dla dzieci, pomalujecie klatkę schodową i posadzicie kwiatki. Czy uda Ci się zaangażować w Twój projekt własną rodzinę i sąsiadów? A może zrobisz coś dla przedszkola/szkoły swojego dziecka? Tak, żeby mogło powiedzieć: To zrobił mój Tata!

Projekt realizowany jest w Stołecznym Klubie Aktywnych Tatów (SKAT), jedyny w Warszawie klubie rodzinnym dedykowanym ojcom i prowadzony przez ojców,  miejscu bezpiecznym, przyjaznym i neutralnym światopoglądowo oraz w Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów, a w przyszłości w innych zakładach karnych.

W naszym klubie nie jesteś „osobą uzależnioną” (alkoholikiem, narkomanem, hazardzistą) – jesteś aktywnym tatą!

  • Statystyki

  W 2013 r. rozwiodło się ponad 66 tys. par małżeńskich, co oznacza wzrost liczby rozwodów (o ponad 1,6 tys.) w stosunku do roku poprzedniego.

  W miastach intensywność rozwodów jest ponad dwukrotnie wyższa niż na wsi.

  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie ok. 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to 40-41 lat. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

  W ostatnich latach ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Natomiast orzeczenie rozwodu z winy żony następuje w niewiele ponad 3% przypadków. Wina męża orzekana jest w 20% przypadków. Zwykle, w ponad 70% rozwodów, sąd nie orzeka winy. • strona www: Fabryka Dizajnu
  projekt graficzny: nietypowo.com

Sprawozdanie merytoryczne 2018 

Sprawozdanie merytoryczne 2017

Sprawozdanie merytoryczne 2016    

sprawozdanie-merytoryczne-2015

Sprawozdanie merytoryczne 2014

bilans  2018 

bilans2015

bilans_2014

Theme: flashcast.

-->