Przygotowanie do małżeństwa

Zwykle, decydując się na małżeństwo, zakładamy, że będzie trwało ?do końca świata i jeden dzień dłużej?. Mimo epidemii rozwodów wokół, wierzymy, że NAM się uda. Miłość prawdziwa ? a nasza taka właśnie jest – pozwoli przetrwać najtrudniejsze chwile, pokonać przeciwności losu, rozwiązać złożone problemy.

Ta skryta wiara w moc miłości i fascynacja drugą osobą sprawia, że nie widzimy powodu do specjalnego przygotowywania się do małżeństwa.

Owszem – z wyprzedzeniem minimum 12 miesięcy (spece od organizacji ślubów piszą, że to już najwyższa pora!) planujemy: gdzie będziemy brali ślub, kto będzie się bawił na naszym weselu, jaka muzyka będzie towarzyszyć zabawie. Wybieramy obrączki, suknię, wzór zaproszeń, makijaż, kwiaty, fotografa, a nawet prezenty, które chcemy dostać. Rezerwujemy odpowiednią salę weselną i bilety na poślubną podróż. Wiemy ? z grubsza! ? jak zabawimy się na wieczorze kawalerskim czy panieńskim. Żeby nasz ślub był udany fachowcy sugerują, że z racji na wagę wydarzenia dobrze jest zrobić próbę generalną! Aby wszystko zagrało jak trzeba.

Słuchając przedślubnych relacji narzeczonych i ich rodziców można odnieść wrażenie, że istotą i celem całego tego wielkiego zamieszania jest sama ceremonia ślubna i udane przyjęcie weselne. I koniec. Po weselu wszyscy, pełni ulgi, że ?mamy to już za sobą?, rozchodzą się do swoich spraw, a młodzi małżonkowie marzą tylko o tym? aby odespać tę wyczerpującą imprezę.

Tyle, że dla pary młodej to dopiero początek: uroczysty punkt na wspólnej życiowej drodze, która ma trwać znacznie dłużej niż najdłuższe weselne przyjęcie z poprawinami.

Rozmaite badania pokazują, że średni czas trwania fazy zakochania to jakieś 27 miesięcy. I nie więcej niż 6 lat. Wtedy siła uczuć rzeczywiście sprawia cuda ? przymykamy oko na czyjeś denerwujące nawyki, bagatelizujemy istotne sygnały o większych problemach, tłumimy w sobie różne emocje, które mogłyby zachwiać związkiem, idealizujemy partnera, siebie i to, co nas łączy. Pomaga nam w tym chemia naszego ciała (krążące we krwi ?narkotyki miłości i szczęścia?, takie jak fenyloetyloamina czy dopamina) ? cudowna siła przyciągania, w którą wyposażyła nas natura, abyśmy budowali związki i ochoczo płodzili w nich dzieci. I jeszcze mieli gotowość wspólnie się o nie troszczyć przez jakiś czas.

Tyle biologia. Reszta zaś jest w naszych rękach. Bo potem zaczyna się zwyczajne życie. Im lepiej jesteśmy do niego przygotowani, tym większe są szanse, że nasz związek będzie się dobrze rozwijał i obronną ręką wychodził z życiowych burz.

Sceptycy twierdzą, że do małżeństwa przygotować się nie da. Można co najwyżej kopiować wzorce z domów pochodzenia lub uczyć się na własnych błędach. Ci, którzy mieli szczęście wychowywać się w domach wspierających i serdecznych, które spełniały swoje funkcje emocjonalne i bytowe mają pod ręką ściągę ze scenariusza ?jak ułożyć relacje we własnym domu?.

Ci, którzy takiego szczęścia nie mieli muszą eksperymentować i odnosić się do swoich, często idealistycznych wyobrażeń o dobrym domu.

Optymiści, w tym rzesze psychologów-praktyków pracujących z parami i rodzinami, ubolewają, że tak zwana ?edukacja przedślubna? przygotowująca pary do związku małżeńskiego praktycznie w Polsce nie funkcjonuje. Skoro istnieją obowiązkowe kursy dla kierowców, pilotów, operatorów wózków widłowych i całe programy przygotowujące do wykonywania dowolnego zawodu, to czemu małżeństwo i rodzina – sfery pierwszoplanowe dla poczucia szczęścia jednostki i dobrego funkcjonowania społeczeństwa są traktowane ?po macoszemu?? Dlaczego potrafimy systematycznie i starannie przygotowywać się do ceremonii ślubu, a pomijamy psychologiczne przygotowanie do budowania rodziny?

Młodzi optymistycznie zakładają, że są gotowi, bo przecież znają się już jakiś czas i jasno sobie powiedzieli, że chcą ze sobą być. Często nie mają potrzeby zrobienia dla siebie czegoś więcej niż huczny ślub. Mogą wręcz obawiać się, że dowiedzą się o sobie czegoś, co może zachwiać ich wiarą w świetlaną przyszłość

Co w takim przygotowaniu jest naszym zdaniem ważne? Lub pytając inaczej ? o co najczęściej ?potykają się pary? na wspólnej drodze życia?

Jest cała lista tematów, wymagających wspólnego przepracowania lub zdobycia umiejętności, choćby takie jak:

– Komunikowanie się w związku: jak rozmawiać o rzeczach trudnych, zamiast awantury czy ?zamiatania problemu pod dywan? (spod którego on i tak kiedyś się wysunie!); jak przekazywać sobie uwagi krytyczne (nieuniknione w związku) bez ranienia i obwiniania drugiej osoby. Jak wyrażać różnice, by budować z nich nową jakość? Wreszcie ? jak mówić o uczuciach, nie zawsze miłych, by zbliżały zamiast oddalać?

– Kryzysy w małżeństwie: związki zmieniają się w czasie, przechodzą przez kolejne fazy, którym towarzyszą naturalne kryzysy. Nie da się ich wyeliminować, nawet przy najlepszych intencjach obojga. Ale można je łagodzić lub rozwiązywać. Gdy para nie ma świadomości tych kryzysów, może ich nadejście uznać za koniec miłości i powód, pretekst lub alibii do oddalenia się od siebie. A tymczasem konstruktywnie rozwiązany kryzys zbliża i pogłębia moc związku.

– Mity i nierealistyczne oczekiwania wobec związku i partnera: wychowani na romantycznych wizjach związku oczekujemy często, że partner będzie czytał w naszych myślach, odmieni się po ślubie (oczywiście ? zawsze na korzyść), da nam wszystko, czego potrzebujemy ? nawet, gdy sam tego nie ma! Uczucie będzie miało zawsze tę samą temperaturę, a kreatywność w łóżku nie będzie znała granic.

– Cele i priorytety życiowe w związku: jakże często przed ślubem nie zadajemy sobie najważniejszych pytań, by potem we wspólnym życiu, okazało się, że zupełnie nie znamy potrzeb drugiej strony. Czy chcemy mieć dzieci? Kiedy, jak wiele? Jak zamierzamy ułożyć sobie relacje z teściami? Czy oboje będziemy realizować ambicje zawodowe? Co zrobimy, gdy któreś z nas straci pracę? Kto będzie gotował, zajmował się domem? W jaki sposób będziemy utrzymywać relacje z przyjaciółmi? Ile czasu przeznaczamy na ?czas dla samego siebie? – osobne, osobiste pasje i zajęcia? Jak zarządzamy pieniędzmi? Jakie mamy oczekiwania wobec seksu? Czy wiesz, czego chcesz w tych kwestiach? Czy wiesz, czego chce Twój partner?

To tylko kilka z szeregu istotnych tematów, przed jakimi staje para budująca związek małżeński. Jest ich więcej, niestety rzadko są brane pod rozwagę.

Pary biorące katolickie śluby kościelne mają tu wsparcie ze strony Kościoła w postaci obowiązkowych kursów przedmałżeńskich. Ich istotą jest przede wszystkim duchowe przygotowanie pary do świadomego przyjęcia sakramentu małżeństwa. Są wprawdzie wzbogacane o tematy związane z praktyką codziennego życia w rodzinie, jednak treści te są zbyt mało rozbudowane w stosunku do wyzwań, przed jakimi para stoi.

Pary biorące śluby świeckie nie mają póki co nawet takiej możliwości. Brak jest ofert przygotowanych specjalnie na tę okazję. Mogą wspierać się literaturą, uczyć się od bardziej zaprawionych w ?sztuce rodzinnego życia? lub szukać na własną rękę szkoleń na konkretne tematy. Szkoda, bo przygotowując się do małżeństwa dobrze jest korzystać ze sprawdzonych sposobów: doświadczeń ludzi, którym udaje się pokonywać małżeńskie kryzysy oraz z wiedzy i umiejętności profesjonalistów od rodzinnego dobrostanu. Bo nie chodzi tylko o to, by ze sobą rozmawiać, ale o to, JAK ze sobą rozmawiać i O CZYM.

Ćwiczenie ?Nasza przyszłość? do wykonania WE DWOJE:
Zorganizujcie sobie czas i miejsce tak, by nic i nikt wam nie przeszkadzało. Potraktujcie to ćwiczenie jako okazję do lepszego poznania się jako przyszłych małżonków. BądĽcie w swoich wypowiedziach szczerzy ? nie odpowiadajcie zgodnie z przewidywanym oczekiwaniem partnera czy partnerki. Chodzi o to, aby się naprawdę usłyszeć.

Etap 1. Praca w pojedynkę:
Każdy z partnerów dzieli kartkę A4 na dwie kolumny. Jedną część tytułuje:
?Moje potrzeby? a drugą ?Moje oczekiwania wobec partnera/partnerki?.
Następnie, pracując samodzielnie odpowiada sobie na pytania:
– czego potrzebuję dla siebie w związku?
– czego oczekuję od partnera/ partnerki w związku?
odnosząc się do następujących kwestii (można je zaznaczyć jako wiersze tabeli):
1. Praca zawodowa, rozwój osobisty (jakie mam plany, cele osobiste, potrzeby)
2. Finanse (kto zarabia, w jaki sposób, aspiracje, oszczędzanie, priorytety, czy ktoś nam pomaga)
3. Obowiązki domowe (czy się dzielimy, jak, czego nie lubię robić, co lubię)
4. Dzieci (czy chcemy je mieć, jak wiele, kiedy, co z opieką i wychowaniem, czy ktoś nam pomaga)
5. Relacje z własną rodziną i teściami (częstotliwość i forma kontaktów, odnoszenie się do rodziców, zasięg ich wpływu na nasze życie)
6. Bliskość, seks (jak wiele czułości, jak ją okazywać, potrzeby seksualne)
7. Czas wolny (zwyczaje, styl życia, co lubię, czego nie, specjalne atrakcje)
8. Relacje ze znajomymi (kogo lubię, kogo nie, częstotliwość i forma spotkań, znajomi wspólni i oddzielni)

Etap 2. Praca we dwoje:
A teraz usiądĽcie razem i przeanalizujcie Wasze odpowiedzi krok po kroku.
Winszujcie sobie za każdym razem, gdy Wasze wizje się pokrywają.
Tam, gdzie pojawią się różnice rozmawiajcie o nich: które z nich mogą być istotną przeszkodą w realizowaniu życiowych celów, które sugerują poważne konflikty?
Czy te odmienności są negocjowalne? Możecie pytać się nawzajem: dlaczego to dla Ciebie jest takie ważne? Co za tym stoi? W jakim zakresie możesz tu ustąpić?
Nie oceniajcie się nawzajem ani nie krytykujcie. Chodzi o to, by te różnice zobaczyć i nazwać, by zrozumieć potrzeby partnera, które mają prawo być inne niż wasze własne.
Rozmawiajcie o tym, jak wyobrażacie sobie wspólne życie pomimo różnic, które między Wami występują. Uruchamiajcie kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań, które będą akceptowane przez oboje.

Wyobrażenie, że w dobrym związku nie ma różnic między partnerami to mit. Dobre związki znalazły sposoby, by z tymi różnicami sobie twórczo radzić lub je akceptować jako część niedoskonałości związku.

Oczywiście pewnych różnic nie sposób wynegocjować. Gdyby okazało się, że Wasze listy skrajnie się od siebie różnią w większości kwestii, warto zadać sobie pytanie o zasadność podejmowania w tym momencie decyzji o ślubie.

Dorota Ziółkowska-Maciaszek • Statystyki

  W 2013 r. rozwiodło się ponad 66 tys. par małżeńskich, co oznacza wzrost liczby rozwodów (o ponad 1,6 tys.) w stosunku do roku poprzedniego.

  W miastach intensywność rozwodów jest ponad dwukrotnie wyższa niż na wsi.

  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie ok. 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to 40-41 lat. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

  W ostatnich latach ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Natomiast orzeczenie rozwodu z winy żony następuje w niewiele ponad 3% przypadków. Wina męża orzekana jest w 20% przypadków. Zwykle, w ponad 70% rozwodów, sąd nie orzeka winy. • strona www: Fabryka Dizajnu
  projekt graficzny: nietypowo.com

ODBIORCY: Rodzice w kryzysie okołorozwodowym/rozstaniowym. Maksymalna liczba osób: 12 Uczestnicy deklarują udział w całym cyklu. Pierwszeństwo zapisów dla rodziców z Targówka!

FORMA: wykład, warsztaty

LICZBA GODZIN: 34 godziny

MIEJSCE: Fundacja Rozwód? Poczekaj! Gwiaździsta 31 m 89

I. Bliskość ma różne definicje - ta część jest ogólnodostępna, także dla osób, które nie biorą udziału w cyklu warsztatów stacjonarnych "Teraźniejszość" i "Przyszłość"

1. Wykład online: Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości 11.01.202 3 godz. 18.00-21.00

2. Wykład online: Gry psychologiczne w związku i w rodzinie 15.03.2023 godz. 18.00 – 21.00

Warsztaty stacjonarne

I. Teraźniejszość - warsztaty stacjonarne 18.00-20.15

1. Myślenie pytaniami w kryzysie okołorozwodowym/okołorozstaniowym, czyli o tym jak ruszyć GŁOWĄ 18.01.2023

2. Strategie radzenia sobie ze stresem w sytuacji okołorozwodowej/okołorozstaniowej- 3 godziny 25.01.2023

3. Praca z emocjami w kryzysie 1.02.2023

4. Dekoracja mojego życia w kryzysie okołorozwodowym/okołorozstaniowym. Przymusy, powinności 8.02.2023​

5. Przekazy od ważnych osób, kotwice 15.02.2023

6. Zasoby, cele, przekonania, ograniczenia, wartości 22.02.2023

II. Przyszłość -18.00-21.00

1. Poker osobowościowy – gra zespołowa dotycząca zasobów 1.03.2023

2. Moja Magiczna Moc. Praca z cudem – kreowanie wizji Przyszłości Gra coachingowa 8.03.2023r

Cykl jest realizowany w ramach projektu "Ta Szansa dla rodzin wspófinansowanego przez Miasto st. Warszawa.

5. Przekazy od ważnych osób, kotwice 15.02.202 3 6. Zasoby, cele, przekonania, ograniczenia, wartości 22.02.202 3 II. Przyszłość 8.00-21.00 1. Poker osobowościowy – gra zespołowa dotycząca zasobów 1.03.2023 2. Moja Magiczna Moc. Praca z cudem – kreowanie wizji Przyszłości Gra coachingowa 8.03.2023 r

Theme: flashcast.

-->

Samodzielne wychowywanie dziecka to wyzwanie podwójne. Zmęczenie pielęgnacją i opieką gdy jest małe, zmęczenie delegowaniem obowiązków i egzekwowaniem wymagań gdy jest starsze to jedno.

Ale towarzyszy temu poczucie osamotnienia w rodzicielskich decyzjach i wynikającej z nich skumulowanej na jednej osobie odpowiedzialności. Ile pozwolić - ile zabronić? Jak wymagać nie za dużo, ale i nie za mało? Jak wypuścić je w świat, pozwolić mu na błędy? Jak nie uwiązać dziecka przy sobie ale nie stracić z nim kontaktu zwłaszcza teraz - w dobie epidemii dziecięcych i nastoletnich depresji? Jak dawać wzór partnerstwa i budowania relacji skoro dziecko w domu obserwuje dorosłego solistę…. Jak unieść ciężar złości na siebie i na świat gdy syn czy córka ma ten „gorszy dzień”? Jak nie utopić go w morzu wymówek typu „a ja dla ciebie….”.

Tuż po rozstaniu z drugim rodzicem może być szczególnie trudno unieść bunt, który poprzednio był rozłożony na dwoje, zwłaszcza gdy dokłada się do tego żałoba po rozstaniu rodziców. A znów potem, po latach samodzielności i „docierania” w tym kameralnym układzie - jak dorastające już dziecko oswoić z własnym nowym związkiem, na który sobie pozwalamy?

Nie ma na te pytania jednoznacznych odpowiedzi, ale pomaga świadomość, że nie tylko my je mamy. W przetrawieniu złości i odrzucenia pomaga tabletka empatii dla zmęczenia, zniechęcenia, rozczarowania, gniewu…Na rozdzierające wahania zaaplikujemy opatrunek zrozumienia i akceptacji. Na tej grupie nie będzie niechcianych porad, ale będą ćwiczenia - na słuchanie siebie samego i siebie nawzajem, na odkrywanie zasobów, na przyglądanie się sobie. Znajdzie się i czas na informację zwrotną, wrażenie, dzielenie się doświadczeniem – pod okiem psychologa i gdy o to poprosisz.

Gdzie i kiedy: Na razie on-line (zoom) a po zakończeniu pandemii:

lokal Fundacji Rozwód?Poczekaj!, Gwiaździsta 31/89, 8 piętro,

Termin: drugi i czwarty wtorek miesiąca, godzina 18.00-20.30, od marca do czerwca.

Czyli: 8 i 22 marca; 12 i 26 kwietnia; 10 i 24 maja. Data czerwcowa jeszcze do uzgodnienia.

Dla kogo:

Osoby, które samodzielnie wychowują dziecko (są rodzicem bezpośrednio wykonującym władzę rodzicielską) i mieszkają z dzieckiem (tzn. bez drugiego rodzica i nowego partnera).  

Pierwszeństwo zapisów mają rodzice z Targówka (obszary rewitalizowane).

Grupa półotwarta dla 6-12 osób– tzn. po uformowaniu kolejne osoby mogą być przyjmowane w miarę zwalniania się miejsc.

Przyjęcie do grupy odbywa się po wstępnej rozmowie z prowadzącym – online.

Grupa NIE jest przeznaczona dla osób pozostających w silnym konflikcie okołorozwodowym – takie osoby zapraszamy do specjalnie dla nich dedykowanej grupy.

Obecność na każdym spotkaniu nie jest obowiązkowa, ale nieobecność na 3 kolejnych spotkaniach oznacza rezygnację z grupy.

Zajęcia są nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Ta Szansa dla rodzin”.

Prowadzenie:

Dr Małgorzata Kałaska - psycholog, psychoterapeutka, trenerka rozwoju osobistego. W Fundacji prowadzi warsztaty i konsultacje dla par patchworkowych i rodziców samodzielnych. Jako psychoterapeuta pracuje w nurcie ericksonowsko-systemowym z dorosłymi oraz rodzinami lub parami. W poradni psychologiczno-pedagogicznej pracuje jako diagnosta dzieci w wieku szkoły podstawowej, a także prowadzi warsztaty umiejętności rodzicielskich i psychoterapię rodzin. W przeszłości realizowała warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet wracających na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dziećmi, pracowała na uczelni jako doradca zawodowy i wykładowca. Mama nastolatki i macocha nastolatka. Nie lubi gotować obiadów, marzy o długich wakacjach z książką w hamaku pod palmą, choć jeszcze 10 lat temu szwendała się z plecakiem po Indiach, a na razie ratuje się audiobookami podczas spacerów z niesfornym 12-miesięcznym psem.

Theme: flashcast.

-->

1. Umiejętności wychowawcze rodzica w sytuacji okołorozwodowej - więcej

2. Cykl coachingowy Zbudować przyszłość po kryzysie okołorozwodowym - więcej

3. Grupa wsparcia dla samodzielnych rodziców - więcej

4. Rozwód. I co dalej? - Wydobyć przyszłość z przeszłości - więcej

5. Grupy wsparcia dla osób w kryzysie okołorozstaniowym - więcej

6. ZANIM POWIESZ "TAK" - świeckie, interdyscyplinarne warsztaty dla par planujących ślub - więcej

7. Siedem zasad udanego związku - wykład - więcej

8. Trudne emocje rodziców i dzieci. Droga do spotkania. - więcej

10. W co gramy i dlaczego gramy z innymi ludzmi - więcej

11. Języki miłości - więcej

12. Jak się dobrze pokłócić? - wykład - więcej

13. Będziemy mieli dziecko - więcej

14. Warsztaty dla ojców - więcej

15. POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - warsztaty dla par - więcej

16. Na dobre i na złe? - warsztaty dla par - więcej

17. Zdrowe granice w patchworku - warsztaty dla macoch, ojczymów i rozwiedzionych rodziców - więcej

18. Dobre praktyki związkowe - warsztaty dla par - więcej

13. Seminarium: rodzina w kryzysie - więcej

14. Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości - więcej

15. Po nitce do nastolatka - więcej

16. Jak się (nie) kłócić o dzieci z poprzednich związków - więcej

17.POZYTYWNA DYSCYPLINA - wprowadzenie - więcej

18. Pozytywna dyscyplina - cykl 7 mini warsztatów - więcej

19.POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - dla par rodziców - więcej

20. Pozytywna dyscyplina w rodzinie patchworkowej - więcej

21.Pozytywna dyscyplina w rodzinie-cykl 7 warsztatów - więcej

22. Dziecko partnera - orzech trudny do...przytulenia - więcej

23. Klub Rozwoju Osobistego DLA MAM - UWOLNIJ SWOJĄ MOC - więcej

24. W co gramy z naszymi dziećmi? - więcej

18.Dogadać się z nastolatkiem - warsztaty dla rodziców - więcej

19. Komunikacja transformująca dla Tatów - wprowadzenie - więcej

20. Komunikacja transformująca dla Wszystkich - pełny warsztat - więcej

21. COACHING RODZICIELSKI - więcej

22. ZANIM ZNÓW POKOCHASZ - warsztaty dla osób po rozstaniach - więcej

21. Zapraszamy na Gwiaździstą! - więcej

Theme: flashcast.

-->
Sprawozdanie merytoryczne 2020Pobierz
Bilans za 2020Pobierz
Sprawozdanie merytoryczne 2019Pobierz
Bilans za 2019Pobierz

Sprawozdanie merytoryczne 2018 

Sprawozdanie merytoryczne 2017

Sprawozdanie merytoryczne 2016    

sprawozdanie-merytoryczne-2015

Sprawozdanie merytoryczne 2014

bilans  2018 

bilans2015

bilans_2014

Theme: flashcast.

-->

Nasz adres: Gwiaździsta 31 m 89

Tu odbywają się warsztaty i konsultacje.

W celu zapisu wyślijcie maila: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

Theme: flashcast.

-->