Zdrowe granice w patchworku

Zdrowe granice w rodzinie z dziećmi z poprzednich związków – warsztat dla macoch, ojczymów i rodziców patchworkowych.

“W pierwszym małżeństwie dzieci łączą, w drugim – dzielą” – powiedziała pewna badaczka-specjalistka od bliskich związków. Podziały wymuszają wytyczanie granic, ale zarazem bywają konsekwencją granic wytyczonych przez samą naturę … Którędy owe granice powinny przebiegać i kto powinien je rysować? Czy w patchworku mogą one być wyraźne? Czy mogą być stabilne, trwałe?

Jak zapewnić ich przepuszczalnosć dla słów otwartości i ciepła, które chcemy brać i dawać?

W rodzinach biologicznych granice wytycza różnica pokoleń

 I zrożnicowanie preferecji. W przypadku rodziny “po przejściach” bycie razem oznacza życie ponad już wytyczonymi naturalnie granicami. Co jeszcze jest potrzebne, żeby “obronić” drugą miłość nie rywalizując zarazem z dziećmi ani ich nie zaniedbując? Niektórym się udaje – jak to robią?

Potrzebne są przemyślane i uzgodnione oczekiwania, role i zasady by żyło nam się ze sobą lepiej w tym, nie ma co ukrywać, trudniejszym niż “zwykłe rodziny”, układzie

Na warsztacie masz szansę:

 • nazwać i preanalizować swoje oczekiwania wobec kształtu rodzinnych relacji
 • poznać i nazwać swoje wewnętrzne granice
 • lepiej zrozumieć dynamikę relacji w Waszej rodzinie

dowiesz się:

 • jak uwzględniać dzieci lecz nie obarczać ich władzą
 • jak budować współpracę wychowawczą z byłym i obecnym partnerem

Kiedy:   27 maja 2018, 11.00-17.00

Gdzie: Batorego 14 lok. 67, Stołeczny Klub Aktywnych Tatów

Prowadzenie: dr Małgorzata Kałaska – psycholog, coach, trenerka umiejętności wychowawczych i mediatorka. Prowadzi treningi rozwoju osobistego i warsztaty umiejętności miękkich, komunikacji międzykulturowej. Pracuje z dziećmi w placówkach oświatowych a we współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzi poradnictwo jako specjalista od relacji w rodzinach rekonstruowanych (patchworkowych), Prowadzi na Facebooku stronę Rodzice patchworkowi. Prywatnie matka i macocha.

Warsztaty są nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Poradnia dla rodzin”.

 • Konieczność zapisów: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl
 • Statystyki

  W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

  W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

  Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków. • strona www: Fabryka Dizajnu
  projekt graficzny: nietypowo.com