Kursy przedmałżeńskie

ZANIM POWIESZ „TAK”…

To  świeckie, profesjonalne i interdyscyplinarne warsztaty przedmałżeńskie dla par planujących ślub oraz małżeństw z krótkim stażem. Nie przygotowujemy do sakramentu małżeństwa, tylko do praktyki życia we dwoje.

Zadbajcie o swoje małżeństwo już na starcie!  Zapraszamy – dla wiedzy, dla związku, nie „dla kwitu”.

Najbliższa edycja: termin zostanie podany wkrótce

Sobota 10.00 – 19.00, z przerwą na lunch

Niedziela 10.00 – 19.00, z przerwą na lunch

Miejsce –  Warszawa, ul. Batorego 14 lok.74

Odpłatność:

190,00 zł od osoby, tj. 380,00 zł od pary – za kurs, materiały, testy i napoje.

Rezerwacja:

Zacznijcie od wysłania do nas maila na adres: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

Po otrzymaniu od nas potwierdzenia miejsca na zajęciach dokonajcie wpłaty zaliczki w wysokości 100 zł od pary na konto Fundacji „Rozwód? Poczekaj”. Zaliczka może być zwrócona tylko w przypadku, gdy udział zostanie odwołany nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem zajęć (czyli do 21.11).

numer rachunku bankowego: 89 1090 1030 0000 0001 1617 6470

Kontakt: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

Uczestnicy:

– osoby planujące zawarcie związku małżeńskiego – niezależnie od tego, czy w formie świeckiej czy konkordatowej;

– a także pary, które są na samym początku wspólnej drogi, nawet, gdy „tak” już zostało wypowiedziane 🙂

– zapraszamy pary – już zaręczone, z wyznaczonym terminem ślubu oraz te, które dopiero rozważają zawarcie związku małżeńskiego. Te niezdecydowane, wahające się i te, które żyją ze sobą w związkach nieformalnych.

Liczba miejsc ograniczona. Możemy przyjąć tylko 18 osób w każdej grupie, czyli 9 par.

Warsztaty prowadzą:

• Dorota Ziółkowska-Maciaszek – psycholog, psychoterapeuta

• Katarzyna Klimko-Damska – seksuolog, psychoterapeuta,

• Paweł Maciaszek – trener, prawnik, mediator rodzinny

Opinie uczestników poprzednich edycji:

„Idea warsztatów jest kapitalnym pomysłem i warto je promować, ponieważ wiele par potrzebuje takich warsztatów, a nawet sobie tego nie uświadamia.” 

„Szczególnie zainteresował mnie temat dotyczący komunikacji w związku i rozwiązywania konfliktów, a także zajęcia z seksuologiem. Jeszcze więcej pracy w parach!”.

„Jestem bardzo zadowolony. Warsztaty spełniły moje oczekiwania. Mam nadzieję, ze to nie koniec propozycji Fundacji na pracę nad „dobrymi małżeństwami”. 

„Szczególnie zainteresowały mnie mechanizmy obecne w małżeństwach, powody, dla których ludzie biorą ślub oraz różnice w postrzeganiu małżeństwa między kobietami i mężczyznami. Co zrobić, kiedy się przeżywa silny kryzys małżeński i czy są takie momenty, kiedy nie da się już uratować małżeństwa.”

 „Bardzo pozytywnie odebrałem ten warsztat. Zainicjował on poważną i konstruktywną dyskusję w naszej parze. Sprawił, że odkryliśmy, że są problemy, które „zamiataliśmy pod dywan”. Po warsztacie w takim samym stopniu chcę wziąć ślub z narzeczoną.”

Program:

Nasz program jest neutralny światopoglądowo i interdyscyplinarny. W bezpiecznej i swobodnej atmosferze będziemy rozmawiać o wszystkim, co w małżeństwie ważne, choć czasem trudne:

– o wyzwaniach nowych ról – żony i męża

– o kryzysach rozwojowych, które przechodzi większość rodzin i sposobach radzenia sobie z nimi

– o seksie i emocjonalnej intymności

– o pieniądzach i zarządzaniu nimi

– o równowadze „dawania i brania” i granicach wolności w małżeństwie

– o rozwiązywaniu konfliktów i typowych problemów w związku

– o rozmawianiu, które ma zbliżać, a nie dzielić

– o budowaniu relacji z teściami i „resztą świata”.

Dodatkowe informacje dla uczestników:

– kurs prowadzony jest przez profesjonalistów – psycholodzy, terapeuci rodzinni, prawnicy, seksuolodzy, trenerzy umiejętności psychospołecznych – osoby o dużym doświadczeniu zawodowym, trenerskim i …życiowym

– kurs prowadzony jest metodami aktywnymi – poza krótkimi wykładami jest wypełniony ćwiczeniami i dyskusjami

– kurs daje sposobność nie tylko do zdobycia wiedzy „jak dobrze radzić sobie w małżeństwie”, ale też do przedyskutowania a czasem i przetrenowania rekomendowanych sposobów bezpośrednio w parze narzeczonych

– kurs jest okazją do wymiany doświadczeń i zdobycia szerszej perspektywy w odniesieniu do własnych założeń na temat przyszłego małżeństwa

– dzięki proponowanym ćwiczeniom w parach narzeczonych, partnerzy mają szansę lepiej poznać swoje oczekiwania, nazwać priorytety życiowe, porozmawiać o wielu ważnych sprawach, które zwykle pomija się przed ślubem – a w ten sposób wzmocnić otwartość w związku

– uczestnicy są każdorazowo zapraszani do aktywnego udziału w ćwiczeniach – nasze doświadczenia pokazują, że im więcej zaangażowania w szkolenie, tym więcej korzyści dla uczestnika

– jednocześnie szanujemy prawo każdej osoby do odmowy aktywnego uczestnictwa. Jeśli tak zdecydujesz, możesz być jedynie obserwatorem tego, co będzie się działo, nie dzieląc się swoimi przemyśleniami na forum grupy. Nie wywieramy na nikogo presji!

– wszystkich nas obowiązuje zasada dyskrecji

– mówiąc o małżeństwie i rodzinie opieramy się na wynikach rzetelnych, aktualnych badań i proponujemy sprawdzone metody zaradcze

– przyjdźcie w swobodnych strojach, weźcie ze sobą ciekawość i pozytywny nastrój

– kawę i „coś do kawy” zapewniają organizatorzy, nie stoi to jednak na przeszkodzie by przynieść coś ze sobą

 • Statystyki

  W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

  W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

  Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków. • strona www: Fabryka Dizajnu
  projekt graficzny: nietypowo.com