Jak się nie kłócić o dzieci z poprzednich związków

Warsztat dla macoch, ojczymów i patchworkowych par.

Czy możliwa jest spójność i stałość w rodzinie porozwodowej?

Czy możliwy jest w ogóle wpływ na wychowanie nie-swoich dzieci? A na wychowanie dzieci z którymi nie mieszkamy na codzień?

Co brać pod uwagę przygotowując się do wspólnego zamieszkania z dziećmi z poprzednich związków?

Jak się nie rozstać „z powodu dzieci“?

Na warsztacie przyjrzymy się swoim przekonaniom, motywacjom i uczuciom związanym z nową rodziną rekonstruowaną. Poćwiczymy w praktyce komunikację w sytuacji konfliktu.

Kto się podzieli swym problemem ten dostanie feedback – jak jego sytuacje widzą inni, borykający się z podobnymi wyzwaniami, ale nie „złotą radę“.

Zastanowimy się jak w praktyce ustalać reguły w domu w którym są dzieci z różnych związków, jak radzić sobie z różnicami w stylach wychowania pomiędzy domami rozwiedzionych rodziców i jak je wyjaśniać dzieciom. Wreszcie – i to najważniejsze – podyskutujemy o tym jak w parze, pomiędzy dorosłymi, rozmawiać i spierać się o wychowanie dzieci wspólnych i niewspólnych konstruktywnie, zamiast walczyć destrukcyjnie.

 Na warsztacie masz szansę:

 • zrozumieć o co chodzi w Waszych kłótniach “o dzieci”
 • poznać i nazwać oczekiwania i obawy swoje i partnera
 • lepiej zrozumieć sytuację dzieci w Waszej rodzinie
 • dowiesz się się:
  • jak nie zamieniać sporu w wojnę
  • co robić i czego nie robić w relacjach z dziećmi swoimi i “nie-swoimi” w układzie patchworkowym
  • Termin: 28.10.2018, niedziela  2017, 10.00-18.00
  • Miejsce: Batorego 14 lok.67, lokal Fundacji
  • WSTĘP WOLNY, KONIECZNOŚĆ ZAPISÓWbiuro@rozwodpoczekaj.org.plWarsztat współfinansowany przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację.

   

 • Prowadzenie:dr Małgorzata Kałaska – psycholog, coach, trenerka umiejętności wychowawczych i mediatorka. Prowadzi treningi rozwoju osobistego i warsztaty umiejętności miękkich, komunikacji międzykulturowej. Pracuje z dziećmi w placówkach oświatowych a we współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzi poradnictwo jako specjalista od relacji w rodzinach rekonstruowanych (patchworkowych), Prowadzi na Facebooku stronę Rodzice patchworkowi. Prywatnie matka i macocha.
 • Statystyki

  W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

  W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

  Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków. • strona www: Fabryka Dizajnu
  projekt graficzny: nietypowo.com