Kim Jesteśmy

Jesteśmy grupą doświadczonych życiowo i zawodowo ludzi, których łączy głębokie przeświadczenie o wartości rodziny jako najlepszego systemu dla rozwoju człowieka. Z jednakową troską traktujemy rodziny oparte na związkach formalnych, jak i nieformalnych.

Reprezentujemy różne światopoglądy, jednak wszystkich nas niepokoi coraz częstsze traktowanie rozwodów i rozstań jako najprostszego i najbardziej efektywnego sposobu rozwiązywania problemów między partnerami. Nie zawsze rozwód jest jedyną szansą na szczęście i rozwój, a następne związki często okazują się chwilowym triumfem nadziei nad zdrowym rozsądkiem.

Nie jesteśmy przeciwko instytucji rozwodów. Często jest to rzeczywiście najlepszy sposób przerwania udręki, w jakiej trwa para. Wiemy jednak, jakie są emocjonalne, społeczne i finansowe koszty takiej decyzji. I co najważniejsze – jakie skutki niesie rozstanie rodziców dla dzieci.

Założyliśmy Fundację „Rozwód? Poczekaj!” aby propagować inne, niż rozwód i rozstanie sposoby rozwiązywania kryzysów małżeńskich. W pierwszym rzędzie stawiamy na profilaktykę. Pracujemy z parami, które dopiero planują ślub oraz młodymi małżonkami i rodzicami, przygotowując do przejścia przez kolejne fazy rozwoju rodziny we dwoje. Zachęcamy pary do wczesnego reagowania na problemy w rodzinie i unikanie eskalowania konfliktów.

A gdy utrzymanie związku nie wchodzi już w grę – pomagamy przygotować się parze do rozstania. Doradzamy jak minimalizować koszty rozwodu i ryzyko jego emocjonalnych następstw dla dzieci. Wspieramy też osoby po rozstaniach.

Zachęcamy do życiowej podróży drogą mniej uczęszczaną – z nami raźniej

Fundatorzy i Rada Fundacji

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com