Projekt Powrót Taty

Projekt „Powrót taty”
Osoba uzależniona często dopiero w trakcie lub po terapii dokonuje realnego bilansu swojego życia rodzinnego, zawodowego i społecznego. Następuje wtedy bolesna konfrontacja ze stratami, które przerażają i wydają się „nie do odrobienia”.
Jeżeli w tym bardzo trudnym okresie osoba uzależniona, czy były więzień i cała rodzina nie otrzymają szybkiego, życzliwego i profesjonalnego wsparcia często okazuje się, że więzi rodzinnych uratować się już nie da.
Dla wielu mężczyzn po terapii bycie ojcem i mężem stanowi duże wyzwanie. Muszą oni na nowo zdefiniować swoją rolę partnera i ojca oraz odzyskać wiarygodność w tych rolach. Szczególnie trudne jest odzyskanie wiarygodności w oczach dzieci, tym bardziej, że bywa poprzedzone nieudanymi próbami, z które pogłębiały poczucie wstydu, bezsilności i winy. I to zarówno u dzieci, jak i u ojców.
To właśnie dlatego, by pomagać takim rodzinom, powstał nasz projekt „POWRÓT TATY” – realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Naszą ofertę kierujemy do ojców po terapii uzależnień (lub w jej trakcie) z Warszawy i Województwa Mazowieckiego, którzy chcą pracować nad powrotem do życia społecznego i odbudową więzi ojcowskich i partnerskich. By zrealizować swoje „powroty” uczestnicy poprzez udział w wykładach, warsztatach, konsultacjach i szkoleniach zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności.
Będziemy rozmawiali o związkach i kryzysach w związkach, o dzieciach i ich wychowywaniu, o ojcostwie i naszych ojcach, o emocjach – ich rozpoznawaniu, nazywaniu i przeżywaniu i o odpowiedzialności, o porażkach i naszych mocnych stronach. Będziemy też rozmawiali o życiu zawodowym: o relacjach w pracy, prowadzeniu własnego biznesu czy też zmianie pracy lub jej znalezieniu.
Będziemy pracowali w grupach i na konsultacjach indywidualnych.
Zwieńczeniem działań edukacyjnych będzie przygotowanie i zrealizowanie INDYWIDUALNYCH POWROTÓW . Poprzez wymierne, praktyczne i konsekwentne działanie uczestnicy projektu będą mieli możliwość odzyskania wiarygodności w oczach dzieci i partnerki. Będą mogli skorzystać z naszego finansowego wsparcia w realizacji swojego pomysłu, ale też uzyskać konkretne wsparcie rzeczowe, organizacyjne i logistyczne np.: wypożyczenie narzędzi, sprzętu sportowego, biura czy sali konferencyjnej.
Wsparcia finansowego udzielał będzie nasz BANK WIARYGODNOŚCI na podstawie przedstawionych biznesplanów. Oceny wiarygodności indywidualnych projektów dokona Grupa i wolontariusze.
Czego mogą dotyczyć projekty? Np. skoro byłeś ojcem niedostępnym, nieprzewidywalnym, nieobecnym – skrzyknij sąsiadów i zorganizujcie turniej piłkarski dla dzieciaków z okolicy. A może założycie sąsiedzki warsztat reperujący rowery i wózki dla dzieci, pomalujecie klatkę schodową i posadzicie kwiatki. Czy uda Ci się zaangażować w Twój projekt własną rodzinę i sąsiadów? A może zrobisz coś dla przedszkola/szkoły swojego dziecka? Tak, żeby mogło powiedzieć: To zrobił mój Tata!
Projekt realizowany jest w Stołecznym Klubie Aktywnych Tatów (SKAT), jedyny w Warszawie klubie rodzinnym dedykowanym ojcom i prowadzony przez ojców, miejscu bezpiecznym, przyjaznym i neutralnym światopoglądowo oraz w Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów, a w przyszłości w innych zakładach karnych.
W naszym klubie nie jesteś „osobą uzależnioną” (alkoholikiem, narkomanem, hazardzistą) – jesteś aktywnym tatą!
ODBIORCY: Rodzice w kryzysie okołorozwodowym/rozstaniowym. Maksymalna liczba osób: 12 Uczestnicy deklarują udział w całym cyklu. Pierwszeństwo zapisów dla rodziców z Targówka!
FORMA: wykład, warsztaty
LICZBA GODZIN: 34 godziny
MIEJSCE: Fundacja Rozwód? Poczekaj! Gwiaździsta 31 m 89
I. Bliskość ma różne definicje - ta część jest ogólnodostępna, także dla osób, które nie biorą udziału w cyklu warsztatów stacjonarnych "Teraźniejszość" i "Przyszłość"
1. Wykład online: Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości 11.01.202 3 godz. 18.00-21.00
2. Wykład online: Gry psychologiczne w związku i w rodzinie 15.03.2023 godz. 18.00 – 21.00
Warsztaty stacjonarne
I. Teraźniejszość - warsztaty stacjonarne 18.00-20.15
1. Myślenie pytaniami w kryzysie okołorozwodowym/okołorozstaniowym, czyli o tym jak ruszyć GŁOWĄ 18.01.2023
2. Strategie radzenia sobie ze stresem w sytuacji okołorozwodowej/okołorozstaniowej- 3 godziny 25.01.2023
3. Praca z emocjami w kryzysie 1.02.2023
4. Dekoracja mojego życia w kryzysie okołorozwodowym/okołorozstaniowym. Przymusy, powinności 8.02.2023
5. Przekazy od ważnych osób, kotwice 15.02.2023
6. Zasoby, cele, przekonania, ograniczenia, wartości 22.02.2023
II. Przyszłość -18.00-21.00
1. Poker osobowościowy – gra zespołowa dotycząca zasobów 1.03.2023
2. Moja Magiczna Moc. Praca z cudem – kreowanie wizji Przyszłości Gra coachingowa 8.03.2023r
Cykl jest realizowany w ramach projektu "Ta Szansa dla rodzin wspófinansowanego przez Miasto st. Warszawa.
Theme: flashcast.
-->
Samodzielne wychowywanie dziecka to wyzwanie podwójne. Zmęczenie pielęgnacją i opieką gdy jest małe, zmęczenie delegowaniem obowiązków i egzekwowaniem wymagań gdy jest starsze to jedno.
Ale towarzyszy temu poczucie osamotnienia w rodzicielskich decyzjach i wynikającej z nich skumulowanej na jednej osobie odpowiedzialności. Ile pozwolić - ile zabronić? Jak wymagać nie za dużo, ale i nie za mało? Jak wypuścić je w świat, pozwolić mu na błędy? Jak nie uwiązać dziecka przy sobie ale nie stracić z nim kontaktu zwłaszcza teraz - w dobie epidemii dziecięcych i nastoletnich depresji? Jak dawać wzór partnerstwa i budowania relacji skoro dziecko w domu obserwuje dorosłego solistę…. Jak unieść ciężar złości na siebie i na świat gdy syn czy córka ma ten „gorszy dzień”? Jak nie utopić go w morzu wymówek typu „a ja dla ciebie….”.
Tuż po rozstaniu z drugim rodzicem może być szczególnie trudno unieść bunt, który poprzednio był rozłożony na dwoje, zwłaszcza gdy dokłada się do tego żałoba po rozstaniu rodziców. A znów potem, po latach samodzielności i „docierania” w tym kameralnym układzie - jak dorastające już dziecko oswoić z własnym nowym związkiem, na który sobie pozwalamy?
Nie ma na te pytania jednoznacznych odpowiedzi, ale pomaga świadomość, że nie tylko my je mamy. W przetrawieniu złości i odrzucenia pomaga tabletka empatii dla zmęczenia, zniechęcenia, rozczarowania, gniewu…Na rozdzierające wahania zaaplikujemy opatrunek zrozumienia i akceptacji. Na tej grupie nie będzie niechcianych porad, ale będą ćwiczenia - na słuchanie siebie samego i siebie nawzajem, na odkrywanie zasobów, na przyglądanie się sobie. Znajdzie się i czas na informację zwrotną, wrażenie, dzielenie się doświadczeniem – pod okiem psychologa i gdy o to poprosisz.
Gdzie i kiedy: Na razie on-line (zoom) a po zakończeniu pandemii:
lokal Fundacji Rozwód?Poczekaj!, Gwiaździsta 31/89, 8 piętro,
Termin: drugi i czwarty wtorek miesiąca, godzina 18.00-20.30, od marca do czerwca.
Czyli: 8 i 22 marca; 12 i 26 kwietnia; 10 i 24 maja. Data czerwcowa jeszcze do uzgodnienia.
Dla kogo:
Osoby, które samodzielnie wychowują dziecko (są rodzicem bezpośrednio wykonującym władzę rodzicielską) i mieszkają z dzieckiem (tzn. bez drugiego rodzica i nowego partnera).
Pierwszeństwo zapisów mają rodzice z Targówka (obszary rewitalizowane).
Grupa półotwarta dla 6-12 osób– tzn. po uformowaniu kolejne osoby mogą być przyjmowane w miarę zwalniania się miejsc.
Przyjęcie do grupy odbywa się po wstępnej rozmowie z prowadzącym – online.
Grupa NIE jest przeznaczona dla osób pozostających w silnym konflikcie okołorozwodowym – takie osoby zapraszamy do specjalnie dla nich dedykowanej grupy.
Obecność na każdym spotkaniu nie jest obowiązkowa, ale nieobecność na 3 kolejnych spotkaniach oznacza rezygnację z grupy.
Zajęcia są nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Ta Szansa dla rodzin”.
Prowadzenie:
Dr Małgorzata Kałaska - psycholog, psychoterapeutka, trenerka rozwoju osobistego. W Fundacji prowadzi warsztaty i konsultacje dla par patchworkowych i rodziców samodzielnych. Jako psychoterapeuta pracuje w nurcie ericksonowsko-systemowym z dorosłymi oraz rodzinami lub parami. W poradni psychologiczno-pedagogicznej pracuje jako diagnosta dzieci w wieku szkoły podstawowej, a także prowadzi warsztaty umiejętności rodzicielskich i psychoterapię rodzin. W przeszłości realizowała warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet wracających na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dziećmi, pracowała na uczelni jako doradca zawodowy i wykładowca. Mama nastolatki i macocha nastolatka. Nie lubi gotować obiadów, marzy o długich wakacjach z książką w hamaku pod palmą, choć jeszcze 10 lat temu szwendała się z plecakiem po Indiach, a na razie ratuje się audiobookami podczas spacerów z niesfornym 12-miesięcznym psem.
Theme: flashcast.
-->
1. Umiejętności wychowawcze rodzica w sytuacji okołorozwodowej - więcej
2. Cykl coachingowy Zbudować przyszłość po kryzysie okołorozwodowym - więcej
3. Grupa wsparcia dla samodzielnych rodziców - więcej
4. Rozwód. I co dalej? - Wydobyć przyszłość z przeszłości - więcej
5. Grupy wsparcia dla osób w kryzysie okołorozstaniowym - więcej
6. ZANIM POWIESZ "TAK" - świeckie, interdyscyplinarne warsztaty dla par planujących ślub - więcej
7. Siedem zasad udanego związku - wykład - więcej
8. Trudne emocje rodziców i dzieci. Droga do spotkania. - więcej
10. W co gramy i dlaczego gramy z innymi ludzmi - więcej
11. Języki miłości - więcej
12. Jak się dobrze pokłócić? - wykład - więcej
13. Będziemy mieli dziecko - więcej
14. Warsztaty dla ojców - więcej
15. POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - warsztaty dla par - więcej
16. Na dobre i na złe? - warsztaty dla par - więcej
17. Zdrowe granice w patchworku - warsztaty dla macoch, ojczymów i rozwiedzionych rodziców - więcej
18. Dobre praktyki związkowe - warsztaty dla par - więcej
13. Seminarium: rodzina w kryzysie - więcej
14. Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości - więcej
15. Po nitce do nastolatka - więcej
16. Jak się (nie) kłócić o dzieci z poprzednich związków - więcej
17.POZYTYWNA DYSCYPLINA - wprowadzenie - więcej
18. Pozytywna dyscyplina - cykl 7 mini warsztatów - więcej
19.POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - dla par rodziców - więcej
20. Pozytywna dyscyplina w rodzinie patchworkowej - więcej
21.Pozytywna dyscyplina w rodzinie-cykl 7 warsztatów - więcej
22. Dziecko partnera - orzech trudny do...przytulenia - więcej
23. Klub Rozwoju Osobistego DLA MAM - UWOLNIJ SWOJĄ MOC - więcej
24. W co gramy z naszymi dziećmi? - więcej
18.Dogadać się z nastolatkiem - warsztaty dla rodziców - więcej
19. Komunikacja transformująca dla Tatów - wprowadzenie - więcej
20. Komunikacja transformująca dla Wszystkich - pełny warsztat - więcej
21. COACHING RODZICIELSKI - więcej
22. ZANIM ZNÓW POKOCHASZ - warsztaty dla osób po rozstaniach - więcej
21. Zapraszamy na Gwiaździstą! - więcej
Theme: flashcast.
-->
Sprawozdanie merytoryczne 2018
Sprawozdanie merytoryczne 2017
Sprawozdanie merytoryczne 2016
sprawozdanie-merytoryczne-2015
Sprawozdanie merytoryczne 2014
bilans 2018
bilans2015
bilans_2014
Theme: flashcast.
-->
Nasz adres: Gwiaździsta 31 m 89
Tu odbywają się warsztaty i konsultacje.
W celu zapisu wyślijcie maila: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl
Theme: flashcast.
-->