Siedem pomysłów na nieudane małżeństwo

Mój przyjaciel, pytany dlaczego właściwie ożenił się ze swoją pierwszą żoną, odpowiadał: „Z uprzejmości”. Jego pierwsze małżeństwo oczywiście nie przetrwało, a kolejne nieformalne związki też były nieudane. Mimo, że całe życie marzył o prawdziwej miłości, powody dla których wiązał się z kolejnymi kobietami miały bardzo niewiele wspólnego z miłością. „Zakochiwał się” często, angażował w związki swoje marzenia, czas, energię i pieniądze, a potem zawsze pojawiał się ból i rozczarowanie.  Nie on pierwszy i nie on ostatni. Okazuje się bowiem, że jedną z najważniejszych życiowych decyzji, decyzji o byciu z kimś „dopóki śmierć nas nie rozłączy”  podejmujemy często z zupełnie niewłaściwych powodów. Często dla lepszego samopoczucia wmawiamy sobie, że to prawdziwa miłość, przeznaczenie, uśmiech losu czy życiowa szansa. A faktyczne powody takich decyzji bywają prozaiczne. Oto one:

– presja wieku, rodziny, przyjaciół,

– samotność i desperacja,

– głód seksualny,

– chęć ucieczki od własnego życia,

– niedojrzałość psychiczna,

– poczucie winy,

– chęć wypełnienia emocjonalnej i duchowej pustki.

Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Presja wieku nadal mocno funkcjonuje w niektórych środowiskach, mimo, że sama granica wieku zawierania związków poszła w górę. Presja ta towarzyszy nam od zawsze gdyż kiedyś fizyczne przetrwanie rodziny i jej dobrobyt zależały od ilości posiadanych dzieci.

Im wcześniej pojawiały się dzieci i im więcej ich było, tym większa i silniejsza stawała się rodzina. Było to tym bardziej istotne, że średnia długość życia nie przekraczała 40 lat, a prawie połowa noworodków nie przeżywała. Synowie pomagali na polowaniu i w polu, córki były „towarem wymiennym”. Córkę należało jak najszybciej wydać za mąż, czyli w wieku 13-14 lat. Kobieta 25 letnia i niezamężna musiała mieć jakiś bardzo poważny feler. Mamy więc (głównie kobiety) wyregulowany przez tysiące lat

wewnętrzny zegar, który przypomina, że „już czas!”. W pewnym wieku zegar ten zaczyna tak natrętnie cykać, że nasz niepokój wewnętrzny staje się nie do zniesienia. I wtedy … I wtedy obniżamy wymagania wobec potencjalnych kandydatów na małżonków, byle mieć „to” wreszcie z głowy.

W decyzji tej często nas wpierają rodzice z utęsknieniem czekający na wnuka, ciotki

zawsze płaczące na ślubach, wujkowie, co to się lubią napić na weselach i cała rzesza przyjaciół, którzy są już „zaobrączkowani”, a razem – raźniej.

Oczywiście można najpierw skupić się na studiach i karierze, ale bycie singlem w jesienne weekendy, wigilię i sylwestra nie jest wcale takie fajne, jak piszą w poradnikach. Wszyscy znajomi na facebooku i naszej klasie mają już rodziny i dzieci, a na zdjęciach wyglądają na szczęśliwych. Dorabiają się, meblują mieszkania, wożą dzieci do przedszkola. Ty możesz pojechać na wakacje gdzie chcesz, ale w domu nikt na ciebie nie czeka. Możesz wprawdzie kupić kota i zacząć robić doktorat, ale w pewnym momencie samotność stanie się bardzo bolesna. Praca, kariera, spanie, kot – to za mało, by żyć. Przychodzi dzień lub częściej noc, gdy pojawia się w Tobie wręcz desperackie pragnienie miłości. Chcesz kochać i być kochaną/ym za wszelką cenę!

Cena jest wysoka, ale wtedy jeszcze o tym nie myślisz. Zaczynasz działać! Wtedy to każdy, nawet najmniejszy przyjazny gest ze strony potencjalnego partnera (a każdy/każda staje się potencjalnym partnerem na życie) utwierdza cię w przekonaniu, że oto przyszła do Ciebie WIELKA MIŁOŚĆ. Zrobisz wszystko, by nie przeżywać już dłużej samotności, nawet największą życiową głupotę.

Samotności, oprócz głodu emocjonalnego, często również  towarzyszy głód seksualny, który jeszcze bardziej upośledza nasze widzenie świata. Wyłączając mistyków, joginów i osoby duchowne, dłuższa abstynencja seksualna u normalnych, zdrowych, a tym bardziej młodych ludzi wywołuje bardzo mocne napięcie, z którym samemu trudno sobie poradzić. Kierowani tą potężną siłą nawiązujemy bliskie, intymne relacje z ludźmi, których w innych okolicznościach nawet byśmy nie zauważyli. Kierowani przemożnym instynktem zawieramy sami ze sobą najbardziej pokrętne pakty i idziemy na żenujące kompromisy, by tylko jakoś usprawiedliwić poddanie się zwyczajnej żądzy. Chodzi o to, by kochać się, nawet z kimkolwiek. Względy estetyczne, intelekt, wrażliwość, czułość? Nic z tych rzeczy. Liczy się pożądanie i dzika namiętność. Jest to jednak zupełnie inna namiętność niż ta, jaka rodzi się między dwojgiem zakochanych w sobie ludzi, ale z powodzeniem wystarcza, aby się z kimś ożenić, czy wyjść za mąż.

Jeszcze innym powodem, dla którego ludzie potrafią wiązać się ze sobą jest chęć ucieczki od własnego życia. Większość z nas lubiła się w dzieciństwie bawić w dom. Niektórym niestety zostaje to na dorosłe życie, a wtedy związek małżeński staje się dla nich szansą na odejście od swojej nudnej, jałowej i pustej egzystencji. Będzie fajnie! Trzeba tylko do tej zabawy znaleźć partnera. Osoba partnera, uczucia jakimi go darzę, czy nawet jego chęć do udziału w tej grze nie jest w sumie najważniejsza.

Zabawa sama w sobie jest ważna, tym bardziej, że oferuje wiele ekscytujących ról:

narzeczona, panna młoda, żona, matka, synowa, szwagierka, a może i kochanka. Koniec z nudą i szarym, bezcelowym życiem. Czas zmienić swoje życie i wyjść za mąż.

Są też tacy, którzy tak pokochali zabawę w dom, że nie chcą nic zmieniać w swoim życiu i nie chcą dorosnąć. Szukają więc osób, które zagrają rolę ich matek lub ojców i zaopiekują się nimi. Są to często osoby wywodzące się z dysfunkcyjnych lub niepełnych domów. Życiowy partner ma kompensować ich deficyty z dzieciństwa i chronić przed dojrzałością – takiego właśnie szukają. Stąd często związki, gdzie między partnerami istnieje duża różnica wieku, pozycji finansowej i zawodowej, bagażu doświadczeń życiowych.

Jest wprawdzie między nimi wyraźny stosunek zależności, ale za to jest wygodnie i bezpiecznie. Do czasu rzecz jasna.

Czasami, w co trudno uwierzyć, u podstaw relacji małżeńskiej leży poczucie winy. Gdy uwikłamy się w związek i nie potrafimy go przerwać, by nie zranić boleśnie partnera. Gdy boimy się, że po rozstaniu z nami partner zupełnie sobie nie poradzi, będzie cierpiał, albo, nie daj Boże, coś sobie zrobi – litujemy się. Strach przed przeżywaniem trudnych emocji związanych z zakończeniem związku powoduje, że wmawiamy sobie miłość do partnera. Współczucie i przedziwne „poczucie przyzwoitości” zwycięża, by zawsze w konsekwencji przynieść opłakany efekt. Co ciekawe, jest to motyw również charakterystyczny dla osób pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych.

Chyba wszystkim nas, jako przedstawicieli homo sapiens, łączy potrzeba miłości, akceptacji, przynależności, sensu i duchowej pełni. Dlatego miłość jest dobrem tak powszechnie pożądanym, gdyż nadaje sens naszemu życiu i zaspokaja potrzebę przynależności. O miłość zabiegają wszyscy. Ci, którzy chcą podzielić się sobą i mają coś do zaoferowania drugiemu człowiekowi i ci, którzy z jakiś względów „mają serce puste jak orzeszek”.

Ci jałowi emocjonalnie i duchowo osobnicy upatrują w miłości remedium na swoją pustkę. Bycie z kimś, nawet byle kim, powoduje to, że nie muszę być sami ze sobą. Ze swoim napięciem, osamotnieniem,  alienacją. Będzie mi lżej, jeżeli będę posiadać kochającego mnie partnera. Im partner będzie lepszy i bardziej we mnie zakochany, tym dla mnie lepiej. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że nawet najbardziej kochający partner nie jest w stanie wypełnić mojej wewnętrznej pustki.

Może nie był dostatecznie dobry? Nie. Nie tędy droga. Tej pustki w nas nie wypełni nikt, ani nic z zewnątrz. Szkoda tylko, że po drodze boleśnie ranimy kochających nas ludzi.

Tak więc moi drodzy narzeczeni: nie żeńcie się i nie wychodźcie za mąż z uprzejmości, na odczepnego, bo wypada, bo będzie fajnie i bezpiecznie, z litości i ze strachu oraz dla samego seksu.

Żeńcie się i wychodźcie za mąż z MIŁOŚCI,  a jeżeli dołożycie do niej bliskość, zaangażowanie, przyjaźń i cierpliwość – wasze małżeństwo ma szanse bycia trwałym i szczęśliwym .

A co to jest „miłość”? – spytacie. O tym następnym razem.

 

 

                                                                                  Autor tekstu: Paweł Maciaszek

  • Statystyki

  W 2013 r. rozwiodło się ponad 66 tys. par małżeńskich, co oznacza wzrost liczby rozwodów (o ponad 1,6 tys.) w stosunku do roku poprzedniego.

  W miastach intensywność rozwodów jest ponad dwukrotnie wyższa niż na wsi.

  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie ok. 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to 40-41 lat. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

  W ostatnich latach ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Natomiast orzeczenie rozwodu z winy żony następuje w niewiele ponad 3% przypadków. Wina męża orzekana jest w 20% przypadków. Zwykle, w ponad 70% rozwodów, sąd nie orzeka winy. • strona www: Fabryka Dizajnu
  projekt graficzny: nietypowo.com

ODBIORCY: Rodzice w kryzysie okołorozwodowym/rozstaniowym. Maksymalna liczba osób: 12 Uczestnicy deklarują udział w całym cyklu. Pierwszeństwo zapisów dla rodziców z Targówka!

FORMA: wykład, warsztaty

LICZBA GODZIN: 34 godziny

MIEJSCE: Fundacja Rozwód? Poczekaj! Gwiaździsta 31 m 89

I. Bliskość ma różne definicje - ta część jest ogólnodostępna, także dla osób, które nie biorą udziału w cyklu warsztatów stacjonarnych "Teraźniejszość" i "Przyszłość"

1. Wykład online: Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości 11.01.202 3 godz. 18.00-21.00

2. Wykład online: Gry psychologiczne w związku i w rodzinie 15.03.2023 godz. 18.00 – 21.00

Warsztaty stacjonarne

I. Teraźniejszość - warsztaty stacjonarne 18.00-20.15

1. Myślenie pytaniami w kryzysie okołorozwodowym/okołorozstaniowym, czyli o tym jak ruszyć GŁOWĄ 18.01.2023

2. Strategie radzenia sobie ze stresem w sytuacji okołorozwodowej/okołorozstaniowej- 3 godziny 25.01.2023

3. Praca z emocjami w kryzysie 1.02.2023

4. Dekoracja mojego życia w kryzysie okołorozwodowym/okołorozstaniowym. Przymusy, powinności 8.02.2023​

5. Przekazy od ważnych osób, kotwice 15.02.2023

6. Zasoby, cele, przekonania, ograniczenia, wartości 22.02.2023

II. Przyszłość -18.00-21.00

1. Poker osobowościowy – gra zespołowa dotycząca zasobów 1.03.2023

2. Moja Magiczna Moc. Praca z cudem – kreowanie wizji Przyszłości Gra coachingowa 8.03.2023r

Cykl jest realizowany w ramach projektu "Ta Szansa dla rodzin wspófinansowanego przez Miasto st. Warszawa.

5. Przekazy od ważnych osób, kotwice 15.02.202 3 6. Zasoby, cele, przekonania, ograniczenia, wartości 22.02.202 3 II. Przyszłość 8.00-21.00 1. Poker osobowościowy – gra zespołowa dotycząca zasobów 1.03.2023 2. Moja Magiczna Moc. Praca z cudem – kreowanie wizji Przyszłości Gra coachingowa 8.03.2023 r

Theme: flashcast.

-->

Samodzielne wychowywanie dziecka to wyzwanie podwójne. Zmęczenie pielęgnacją i opieką gdy jest małe, zmęczenie delegowaniem obowiązków i egzekwowaniem wymagań gdy jest starsze to jedno.

Ale towarzyszy temu poczucie osamotnienia w rodzicielskich decyzjach i wynikającej z nich skumulowanej na jednej osobie odpowiedzialności. Ile pozwolić - ile zabronić? Jak wymagać nie za dużo, ale i nie za mało? Jak wypuścić je w świat, pozwolić mu na błędy? Jak nie uwiązać dziecka przy sobie ale nie stracić z nim kontaktu zwłaszcza teraz - w dobie epidemii dziecięcych i nastoletnich depresji? Jak dawać wzór partnerstwa i budowania relacji skoro dziecko w domu obserwuje dorosłego solistę…. Jak unieść ciężar złości na siebie i na świat gdy syn czy córka ma ten „gorszy dzień”? Jak nie utopić go w morzu wymówek typu „a ja dla ciebie….”.

Tuż po rozstaniu z drugim rodzicem może być szczególnie trudno unieść bunt, który poprzednio był rozłożony na dwoje, zwłaszcza gdy dokłada się do tego żałoba po rozstaniu rodziców. A znów potem, po latach samodzielności i „docierania” w tym kameralnym układzie - jak dorastające już dziecko oswoić z własnym nowym związkiem, na który sobie pozwalamy?

Nie ma na te pytania jednoznacznych odpowiedzi, ale pomaga świadomość, że nie tylko my je mamy. W przetrawieniu złości i odrzucenia pomaga tabletka empatii dla zmęczenia, zniechęcenia, rozczarowania, gniewu…Na rozdzierające wahania zaaplikujemy opatrunek zrozumienia i akceptacji. Na tej grupie nie będzie niechcianych porad, ale będą ćwiczenia - na słuchanie siebie samego i siebie nawzajem, na odkrywanie zasobów, na przyglądanie się sobie. Znajdzie się i czas na informację zwrotną, wrażenie, dzielenie się doświadczeniem – pod okiem psychologa i gdy o to poprosisz.

Gdzie i kiedy: Na razie on-line (zoom) a po zakończeniu pandemii:

lokal Fundacji Rozwód?Poczekaj!, Gwiaździsta 31/89, 8 piętro,

Termin: drugi i czwarty wtorek miesiąca, godzina 18.00-20.30, od marca do czerwca.

Czyli: 8 i 22 marca; 12 i 26 kwietnia; 10 i 24 maja. Data czerwcowa jeszcze do uzgodnienia.

Dla kogo:

Osoby, które samodzielnie wychowują dziecko (są rodzicem bezpośrednio wykonującym władzę rodzicielską) i mieszkają z dzieckiem (tzn. bez drugiego rodzica i nowego partnera).  

Pierwszeństwo zapisów mają rodzice z Targówka (obszary rewitalizowane).

Grupa półotwarta dla 6-12 osób– tzn. po uformowaniu kolejne osoby mogą być przyjmowane w miarę zwalniania się miejsc.

Przyjęcie do grupy odbywa się po wstępnej rozmowie z prowadzącym – online.

Grupa NIE jest przeznaczona dla osób pozostających w silnym konflikcie okołorozwodowym – takie osoby zapraszamy do specjalnie dla nich dedykowanej grupy.

Obecność na każdym spotkaniu nie jest obowiązkowa, ale nieobecność na 3 kolejnych spotkaniach oznacza rezygnację z grupy.

Zajęcia są nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Ta Szansa dla rodzin”.

Prowadzenie:

Dr Małgorzata Kałaska - psycholog, psychoterapeutka, trenerka rozwoju osobistego. W Fundacji prowadzi warsztaty i konsultacje dla par patchworkowych i rodziców samodzielnych. Jako psychoterapeuta pracuje w nurcie ericksonowsko-systemowym z dorosłymi oraz rodzinami lub parami. W poradni psychologiczno-pedagogicznej pracuje jako diagnosta dzieci w wieku szkoły podstawowej, a także prowadzi warsztaty umiejętności rodzicielskich i psychoterapię rodzin. W przeszłości realizowała warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet wracających na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dziećmi, pracowała na uczelni jako doradca zawodowy i wykładowca. Mama nastolatki i macocha nastolatka. Nie lubi gotować obiadów, marzy o długich wakacjach z książką w hamaku pod palmą, choć jeszcze 10 lat temu szwendała się z plecakiem po Indiach, a na razie ratuje się audiobookami podczas spacerów z niesfornym 12-miesięcznym psem.

Theme: flashcast.

-->

1. Umiejętności wychowawcze rodzica w sytuacji okołorozwodowej - więcej

2. Cykl coachingowy Zbudować przyszłość po kryzysie okołorozwodowym - więcej

3. Grupa wsparcia dla samodzielnych rodziców - więcej

4. Rozwód. I co dalej? - Wydobyć przyszłość z przeszłości - więcej

5. Grupy wsparcia dla osób w kryzysie okołorozstaniowym - więcej

6. ZANIM POWIESZ "TAK" - świeckie, interdyscyplinarne warsztaty dla par planujących ślub - więcej

7. Siedem zasad udanego związku - wykład - więcej

8. Trudne emocje rodziców i dzieci. Droga do spotkania. - więcej

10. W co gramy i dlaczego gramy z innymi ludzmi - więcej

11. Języki miłości - więcej

12. Jak się dobrze pokłócić? - wykład - więcej

13. Będziemy mieli dziecko - więcej

14. Warsztaty dla ojców - więcej

15. POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - warsztaty dla par - więcej

16. Na dobre i na złe? - warsztaty dla par - więcej

17. Zdrowe granice w patchworku - warsztaty dla macoch, ojczymów i rozwiedzionych rodziców - więcej

18. Dobre praktyki związkowe - warsztaty dla par - więcej

13. Seminarium: rodzina w kryzysie - więcej

14. Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości - więcej

15. Po nitce do nastolatka - więcej

16. Jak się (nie) kłócić o dzieci z poprzednich związków - więcej

17.POZYTYWNA DYSCYPLINA - wprowadzenie - więcej

18. Pozytywna dyscyplina - cykl 7 mini warsztatów - więcej

19.POROZUMIEĆ SIĘ W ZWIĄZKU - dla par rodziców - więcej

20. Pozytywna dyscyplina w rodzinie patchworkowej - więcej

21.Pozytywna dyscyplina w rodzinie-cykl 7 warsztatów - więcej

22. Dziecko partnera - orzech trudny do...przytulenia - więcej

23. Klub Rozwoju Osobistego DLA MAM - UWOLNIJ SWOJĄ MOC - więcej

24. W co gramy z naszymi dziećmi? - więcej

18.Dogadać się z nastolatkiem - warsztaty dla rodziców - więcej

19. Komunikacja transformująca dla Tatów - wprowadzenie - więcej

20. Komunikacja transformująca dla Wszystkich - pełny warsztat - więcej

21. COACHING RODZICIELSKI - więcej

22. ZANIM ZNÓW POKOCHASZ - warsztaty dla osób po rozstaniach - więcej

21. Zapraszamy na Gwiaździstą! - więcej

Theme: flashcast.

-->
Sprawozdanie merytoryczne 2020Pobierz
Bilans za 2020Pobierz
Sprawozdanie merytoryczne 2019Pobierz
Bilans za 2019Pobierz

Sprawozdanie merytoryczne 2018 

Sprawozdanie merytoryczne 2017

Sprawozdanie merytoryczne 2016    

sprawozdanie-merytoryczne-2015

Sprawozdanie merytoryczne 2014

bilans  2018 

bilans2015

bilans_2014

Theme: flashcast.

-->

Nasz adres: Gwiaździsta 31 m 89

Tu odbywają się warsztaty i konsultacje.

W celu zapisu wyślijcie maila: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

Theme: flashcast.

-->