Gry psychologiczne w związkach i rodzinie

Lubicie grać? Dobra gra dostarcza wiele frajdy. Pozwala rozerwać się, rozwinąć różne umiejętności, zacieśnić więzi między graczami. Miło jest też poczuć smak wygranej, namiastkę sukcesu.

Ale są takie gry, z których nikt nie wychodzi wygrany. Nawet, gdy jeden z graczy przez chwilę święci triumf (z artykułu ze strony Fundacji…).

Warsztaty mają charakter bardzo praktyczny. Uczestnicy/uczestniczki zajęć poznają mechanizmy występujące w  relacjach rodzinnych – z dziećmi, partnerem i innymi członkami rodziny –  w oparciu o teorię Analizy Transakcyjnej. Będą mieć okazję poznania własnych zasobów i ograniczeń, rozwiną umiejętności reakcji w sytuacjach związanych z dużymi napięciami emocjonalnymi. Spotkanie jest szansą na lepsze rozumienie swoich reakcji i reakcji naszych bliskich będących z nami w kontakcie. To okazja do zbudowania w przyszłości kontaktów satysfakcjonujących obie strony.

Gry psychologiczne  są przeciwieństwem autentyczności w kontakcie. Analiza transakcyjna znalazła swoje odniesienie w edukacji, w polityce, w biznesie, zarządzaniu: wszędzie tam, gdzie są istotne procesy porozumiewania się między ludźmi. Jej oryginalność i skuteczność polega między innymi na tym, że proponując refleksję nad dynamiką ludzkiego życia, posługuje się jednocześnie bardzo obrazowym i prostym językiem.

Termin:  15 luty 2023, środa, 18.00

Miejsce:  online poprzez platformę Zoom

Zapisy: k.koszewska@rozwodpoczekaj.org.pl

Prowadząca:

Katarzyna Koszewska – psycholog kliniczny, trenerka w obszarze psychoedukacji, interwentka kryzysowa, coach.

Autorka, współautorka i redaktorka merytoryczna wielu publikacji z zakresu psychoedukacji dla nauczycieli, trenerów, rodziców.

Adresaci/Uczestnicy/Dla kogo:

każda dorosła osoba zainteresowana pracą związaną z poprawą jakości swojego życia w obszarze relacji z innymi ludźmi. Pierwszeństwo udziału dla mieszkańców Targówka rewitalizowanego.

Podczas warsztatów:

Zdobędziesz wiedzę na temat mechanizmów powstawania gier psychologicznych.

Nauczysz się rozpoznawać grę psychologiczną obecną w swoim życiu.

Przećwiczysz możliwość używania stoperów – komunikatów „wyłączających” grę psychologiczną.

Poznasz swoje zasoby osobowości, niezbędne do budowania satysfakcjonujących relacji z bliskimi.

Warsztaty nieodpłatne, współfinansowane ze środków Miasta st. Warszawa i naszej Fundacji w ramach projektu Ta Szansa dla rodzin. 

 • Statystyki

  W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

  W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

  Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków. • strona www: Fabryka Dizajnu
  projekt graficzny: nietypowo.com